вишиванка

Вишиванка завжди була національним символом України, її гордістю та автентичною ознакою усього народу. Нею красувалися наші предки, а сьогодні вона окрашає та без перебільшення збагачує українську молодь, наших бабусь та дідусів, а також зовсім маленьких діточок. Навіть голлівудські зірки хочуть відчувати себе частинкою України, одягаючи вишивані сорочки та інші атрибути українського національного строю. Актори, музиканти, відомі політики, письменники та інші представники інтелігенції одягають вишиті сорочки не тільки на свята, але й у будні дні. Тепер нікого не здивує, що хтось просто так, за волею свого настрою одягнув вишиванку, щоб просто пройтися вулицею.

Приємно, що дизайнери не залишаються осторонь та вміло використовують українські орнаменти у своїх нових колекціях одягу (Роксолана Богуцька, Оксана Караванська), а 12 липня вишиванки українки Віти Кін стали головною окрасою вітрин найвідомішого концептуального бутика Colette в Парижі. Ба навіть більше – американське видання The New York Times визнало українську вишиванку справжнім трендом сезону. І все це не даремно, бо вишита українська сорочка є не просто звичайним одягом, а національним оберегом з багатою історією, який передається із покоління в покоління та поєднує минуле і сучасне. Ми підібрали декілька цікавих фактів про вишиванку, про які можливо ви й не здогадувалися.

Вишиванки вперше з’явилися на території слов’янських країн із релігійною метою. Вони оберігали своїх власників від зла і поганого ока. Саме тому сорочки оздоблювали насамперед у тих місцях, звідки усіляка нечиста сила могла якнайшвидше потрапити і зашкодити людині – на рукавах, комірі, грудях, подолі (низ сорочки). Для релігійних ритуалів та певних святкових подій (весілля, уродини) вишивалися особливо нарядні та ошатні вишивані костюми (використовувався кращий матеріал, нитки та прикраси). Вишиванка ще тоді була хорошим подарунком. Новонародженим діткам обов’язково дарували вишивану сорочку (хрещені батьки), яка мала оберегти їх від злих духів та очей.

Історія вишиванки розпочинається значно раніше ніж ми можемо собі уявити. Виявляється, що не тільки слов’яни носили та шанували вишиваний одяг. Відомий мандрівник Геродот, що бував на наших тодішніх землях та описував усе побачене у своїх спогадах, згадує цікавий факт, – вишивкою був прикрашений одяг кочівників скіфів, які в певну історичну добу також проживали на території України. На Черкащині археологами було знайдене зображення людей, які були одягнені у щось дуже схоже на вишиванку. Ця знахідка датувалась приблизно 6 ст. нашої ери. За словами істориків, ще давні трипільці були знайомі з вишиваними сорочками. Можливо вони не були такими, якими ми звикли бачити у слов’ян, але не забуваймо, що це були лишень зародки вишивки як такої.

Ткацтвом, вишивкою, прядінням завжди займалися тендітні жіночі руки. Така сорочка завжди несла сильний емоційний заряд, позитивну енергетику, символізувала любов, доброту і вірність. У наших предків була чудова поговірка: “Якою білою є сорочка на тілі, таким щоб чоловік до жінки був”. Напевне тому вважалося хорошою традицією, щоб дівчина (наречена) вишивала вбрання для свого майбутнього чоловіка, рушники (вишивала свою долю), вкладала у неї всю свою любов та теплоту.

Про всю велич, цінність, значимість вишиваної чоловічої сорочки, як символу кохання ходить ще одна легенда. Правда це чи ні, але подейкують, що чумаки довіряли прання своєї сорочки лишень одній єдиній дівчині. Таким чином вони показували вірність своїй коханій.

Першим українським діячем, який любив поєднувати вишиванку з буденним одягом (звичне явище на сьогодні, але не в той час) був Іван Франко. Він носив її під піджак. На 20-гривневій купюрі чудово видно як це виглядало.

Майже кожен регіон України має свою особливість у вишиванні національного строю. Візерунки, кольори, атрибути костюма є дуже різними. Вишита сорочка гуцулів кардинально відрізняється від сорочки лемків чи подолян. І це прекрасно, бо кожна етнічна спільнота внесла свою частинку в єдиний національний костюм. А ми з легкістю можемо відрізнити, звідки коріння і терени поширення сорочки.

Якщо говорити про орнаменти, які використовуються в оздобленні вишиванок, то своїми коріннями вони сягають ще у далекі язичницькі часи. До прикладу, солярні знаки пов’язані з небесним божеством Родом. Не менш поширеними у вишиванках є рослинні, геометричні та зооморфні візерунки, які також мають своє значення та тлумачення ( виноградна лоза – уособлює радість створення нової сім’ї, дуб і калина – найчастіше зображують у дівочих та парубочих вишиванках, остання символізує невмирущість українського народу; варіації меандрових мотивів означають добробут, ситість, довголіття, продовження життя; пава завжди зображається у парі та означає розквіт сил, молодість., соловейко та зозуля зображалися на рушниках дівчат та парубків, які ще не знайшли своєї пари). Майже кожен хрестик на вишиванці має своє особливе значення.

борщівська вишиванка

Одним з найоригінальніших видів вишиванок вважають борщівську. І не дивно, бо рясність вишивки на її сорочці справді вражає. Ви не переплутаєте її ні з чим. Сорочка, рясно розшита чорними нитками є символом події, яка трапилася у далекі часи, коли частими були напади турків і татарів на українські села. Отож, під час одного з таких нападів, татари знищили всіх місцевих чоловіків, тому жінки впродовж семи поколінь, в знак скорботи, пообіцяли вишивати сорочки лишень чорною ниткою та носити тільки такий одяг. Напевне це мало кому відомо, але тим не менше, не зважаючи на такий сумний контекст, Борщівська сорочка є неймовірно красивою, популярною і любимою серед українців, аналогів її нема ніде. Вона є справжньою окрасою українського національного костюму, нею надихаються і згадують у своїх творах поети, художники, композитори. Майстрині, які сьогодні повторюють орнаменти Борщівської сорочки у своїх виробах, таким чином віддають шану і данину пам’яті нашим предкам, ба більше торують наш шлях до самобутності та самоствердження.

Як уже згадувалося, орнаменти, якими прикрашають вишиванки, сьогодні настільки популярні, що ними стали прикрашати не тільки одяг, але й автівки. Спеціальні наліпки чудово доповнюють стиль транспортного засобу, оберігають його, зігрівають серце водія. Розповідають, що замовлення на автовишиванки (хороший термін як на мене) надходять навіть за кордону – Німеччини, Австралії, Нової Зеландії!

P. S. Вышиванка, эта древняя народная украинская одежда в наше время начинает обретать новую популярность, и не будет ничего удивительного если вдруг вышиванки появятся в ведущих модных женских интернет магазинах, таких как например, https://reverafashion.ru/catalog/yubki/.