в дзеркалі

У різних епохах були різні погляди на жіночу красу, а ідеал краси змінювався разом із естетичним смаком та привичками людей. Змінювалися і засоби збереження та плекання краси. Ідеал краси у Греків підходив найбільше до поняття абсолютної, а загалом природної краси, що після довгих віків все ще є для нас найкращим взірцем, до якого хочеться прагнути та наслідувати. Гармонія поодиноких частин тіла, рівномірний, добрий розвиток м’язів, округлі, класичні форми, спокійне та виразне обличчя. Неодноразово змінювалися людські погляди на красу. Коли прийшов час Ренесансу, запанував еталон округлої жіночої форми. Округлі, дещо солодкаві лиця мадонн, видовжені очі Монни Лізи та її загадковий усміх досвідченої, зрілої жінки.

З початком Нових віків запанував новий тип жіночої краси, тип двірської, французької дами, у котрої немає нічого природного; ушкоджене та сковане шнурівкою тіло старанно укрите криноліном, волосся – перукою, а шкіра – горою пудри та фарбами. Цей неприродний образ краси змінює струнка та сильна жіноча натура. Модною стала тонка лінія талії, форми подеколи сухорляві та майже хлоп’ячі, впадала в око дівоча стрункість та принада. Неодноразово виникає питання – як же це ? Невже можна свою вроду зіставляти із модою ? Чи може бути жінка один раз повною, поважною мадонною, а згодом ніжною, тоненькою та лагідною жіночкою ? Якщо так, то як це було ?

Подивимося, як дбала про своє тіло гарна грецька жінка і чи не слід нам дечого від неї навчитися. Вона займалася своїми хатніми справами, якщо мова не йде про Астазію чи Фрине, але попри це не забувала про деякі фізичні вправи. Вправи були для неї необхідністю. Таким чином вона зміцнювала свої м’язи, які надавали будові її тіла милої витонченості й природньої краси. Щоденно, а то й двічі на день кожна грекиня приймала ванну, опісля піддавалася масажеві та натирала тіло нешкідливими, пахучими олійками. Через те, тіло грекині розвивалося гармонійно та дивувало своєю красою та свіжістю.

спорт

Єдиною косметикою грекині була природа та її дари (квіти, ефірні масла, натуральні барвники), одежа красуні була легкою, вільною та такою, що не затримувала б правильний кровообіг. Можливо тому тіло набирало здорового рожевого кольору та гладкості.

одежа

Тепер подивимося, що робила для своєї краси жінка XVI і XVII століття. Вона сиділа замкнена в своїм кімнаті за гаптуванням та мереживом, її тіло стискав туго зав’язаний корсет, через який не проходило ні свіже повітря, не говорячи вже про вільний рух та зручність ходьби тодішньої жінки. Її обличчя вкривала багатошарова косметика та пудра. Вона не мала відваги показатися на людях у своїй природній красі – не намальованою, бо її обличчя через такий догляд втратило свою гладкість та здоровий тон. Воно було зморщене та жовте. Фізичні вправи, за тодішнім етикетом, не вважались чимось пристойним та тим паче необхідним для здоров’я жінки. (Зате вже в ті часи активно купували парфуми на розлив, та не менш активно їх використовували).

17 ст.

Запитаймо зараз, який є погляд сучасної медицини на гігієну жіночої краси ?

Багато людей, попри всі доведення косметологів чи тренерів по фітнесу, думають таким чином: який хто із роду, таким і залишиться. Тобто, хто від природи уже має гарні риси, витончену будову тіла, хороший колір шкіри і правильні форми, той буде красивим у будь-якому випадку. А кому із цим пощастило менше. То вже нічого не вдієш. Але такий погляд є абсолютно неправдивим. Не будова костей, яка є незмінною, надає форм і краси тілу, а будова м’яких частин – м’язів та шкіри, які ми можемо створити для себе за своїм бажанням. Природня краса залежить також від виразу обличчя та від шкіри. І в цьому ж випадку, можна мати правильні риси обличчя, а попри це бути немилою та непривабливою; А часом цілком некласичні риси, з певними огріхами (ніс з горбинкою, звужені очі, тощо) можуть всіх зачаровувати. Саме ці огріхи стають родзинкою тієї людини.

Насамкінець, мабуть, найголовніше, що хотілося донести цією статтею. Кожна людина є красивою по своєму. Немає значення чи Бог створив її стрункою, з правильними рисами обличчя та атлетичним тілом, а чи навпаки – зробив її в чомусь не такою досконалою. Не зважаючи на те, ми маємо самі плекати свою красу як зовнішню, так і внутрішню. Без наших зусиль усі надані з неба дари просто пропадуть. Усі наведені вище факти цьому підтвердження. Красуня від природи та розумна гречанка змогла правильно відчути, як необхідно підтримувати свою вроду, що є найважливішим для її хорошого самопочуття та фізичного розвитку.

А от жінки подальших століть уже втратили це надбання та піддалися видуманим канонам моди. Таким був той час. І зовсім не в осуд попередніх панянок, які жили так, як диктувало тогочасне суспільство, хочеться сказати сьогоднішнім красуням – не ставайте жертвами видуманих норм, які в наш час диктує реклама. Не виснажуйте свій організм непотрібними дієтами, а налагодіть своє збалансоване харчування, прихильниками котрого стає все більше тих же дієтологів. Не використовуйте косметику там, де не потрібно. Немає сумніву, що молоденька дівчина без зайвого шару пудри на щодень, виглядатиме не менш привабливою, ніж із нею. Зібралися на вечерю з кавалером чи на якусь іншу важливу урочисту імпрезу, тоді звісно, хочеться виглядати по особливому. Але щодня… Не будемо копіювати поведінку панянок, які так боялися відкривати свої не намальовані лиця перед людьми, живемо по справжньому та так як відчуває серце.

просо