намисто

До кожного народного вбрання потрібне намисто. Воно дуже різноманітне та міняється відповідно до місця та вбрання. Переважно складається воно тепер з блискучих, скляних, різнобарвних бусинок різної величини нанизаних так, що на кінцях шнурів є найдрібніші, а чим ближче до середини щораз більші. Рідше вже зустрічається червоне гарне намисто з правдивих коралів, (мабуть наслідком загального зубожіння), краска яких незвичайно добре поєднується з нашими гарними узорами на уставках. Окрім намиста носять ще наші жінки й дівчата на шиї ґердани або силянки, виплетені в такі самі узори що й у ставки при сорочці. Одні ґердани виплітають у формі стяжки — ті зав’язують на шиї для доповнення намиста, — другі роблені навколо заступають намисто.

Крім коралів і ґерданів носять гуцулки ще найрізноманітніші медальйони, хрести та монети, позавішувані поміж коралями. Під тим оглядом мабуть найбільше заслуговує на увагу намисто гуцулок, в якому мідяні хрести й медальйони бувають часто виконані по мистецькому. Звисаючі на плечах від намиста стрічки повинні гармонізувати з красками вишивок на сорочці — а довжина їх повинна бути однакова.

Залишається ще сказати про прикрашування голови до народного строю. Інакше воно у дівчат, а інакше у заміжніх жінок. Дівчата на Гуцульщині прикрашують волосся поплітками. Це різнобарвні вовняні нитки, які вплітають в косу. Поплітки, як правило, довші від волосся — їх вирівнюють на кінцях на два до три пальці вище кінця обвивається раз попри раз ниткою до гори аж на 8—10 см. ширини. Таким чином повстає на кінці кожної поплітки китиця, яка закінчує косу. Цей спосіб вимагає багато часу й терпеливості — але за це є дуже оригінальний і в повній мірі відповідає народній гуцульській ноші.

P. S. Загалом дуже файно що повертається мода на народне вбрання, яке можна носити як на вулиці, так і вдома. Тим більше що в наш час гарний домашній жіночий одяг можна й придбати через інтернет (зокрема на сайті http://oyy.com.ua/c/women/odezhda/bel-e/domashnjaja-odezhda.html/), тож серед ассортиментів інтернет магазинів можливо з’являтиметься все більше деталей народних строїв.