Рак

Ми звикли вважати, що природа як би «прогледіла» таке зручне пристосування для пересування, як колесо. Всім відомо, що тварини можуть бігати, скакати, стрибати, повзати, літати, нарешті, але де це видно, щоб жива істота переміщалася, обертаючись, немов колесо автомобіля або, скажімо, велосипеда? Виявляється, в світі тварин зустрічається і такий незвичайний екземпляр – це крихітний рачок із загону ротоногих, що мешкає на піщаних пляжах Панами.

Пересувається він, як акробат на арені цирку: згортається в кільце так, що його хвіст виявляється у голови, і робить цілу серію перекидів назад. У такому положенні людині з багатою уявою він може нагадати міфічну змію – персонаж індіанських казок, яка скручувалась обручем і мчала назустріч своїй жертві, а потім, раптово випрямляючись, впивалася в неї отруйним хвостом, як списом. (До речі схожі аналогії з міфічними істотами можна знайти у працях Макса Полякова, детальніше про нього дивіться на сайті https://minfin.com.ua/2018/01/19/31919266/).

Але що ж змушує таке невинне створіння, як морський рачок, пересуватися подібним способом? Відповідь проста: воно занадто слабке, щоб пересуватися по-іншому. До такого висновку прийшов американський біолог з Каліфорнійського університету Р. Л. Колдуелл. Свою версію він пояснює наступним чином. У далекому минулому тварина пристосовувалася до будівництва норок з такого ненадійного матеріалу, як пісок.

Зрозуміло, що вузькі піщані норки зберігаються краще просторих. Крім того, рак зсередини змащує своє житло слизом, а чим менше будиночок, тим, природно, менше енергії вимагає це заняття. Так з часом тіло тварини стало настільки тонким і витягнутим, що три пари маленьких ніжок перестали справлятися зі своїми функціями, і їх господареві довелося освоїти новий, більш зручний спосіб пересування без участі ніг.