мандрівка з маленькою дитиною

Лікар рекомендував нашій дитині море, а краще море два рази в рік. Звичайно, перед тим, як зважитися їхати, ми подумали, де і на чому можна заощадити, прикинули наші фінансові можливості, перечитали купу туристичної та педагогічної літератури, в якій знайшли багато корисного. Зрештою, обтяжуючи свої голови всіма можливими знаннями, вирішили покластися на інтуїцію і їхати. З десятимісячним Кузею ми літали на Кіпр, з півторарічним бувалим мандрівником були в Італії.

Так як маленька дитина повинна повноцінно харчуватися і дотримуватися режиму, то готель нам не зовсім підходив, вірніше, зовсім не підходив, а ось апартаменти, де ти сам собі господар, – квартира з кухнею і кухонним начинням – в самий раз. І коштують апартаменти зазвичай дешевше, ніж готель того ж класу.

Перед тим, як замовити тур, необхідно з’ясувати кілька речей, що стосуються місця відпочинку (це корисно завжди, але особливо в тому випадку, коли їдеш з дитиною): як облаштована ванна кімната (вона може виявитися лише з душем, для дитини це переважно ванна) ; які підлоги в кімнатах (килимове покриття, плитка, лінолеум). Якщо дитина ще не дуже твердо ходить, то, звичайно, краще килим; чи є опалювальні прилади (або, навпаки, кондиціонери); який пляж і яке дно в морі – пісок, черепашник, галька? Для дитини краще все-таки піщані і пляж, і дно; чи буде постійний зв’язок з представником фірми? Зрозуміло, краще, якщо буде.

Знайка або незнайка?

Порадившись, ми вирішили, що дитина ніяк не може бути тільки мовчазним глядачем такої знаменної події. Вона повинна стати учасником подорожі. Тому для початку у нас з’явився крихітний рюкзачок з твердою спинкою, де під час поїздки зберігалися пляшки з водою, соска, маленька іграшка, папір і олівець, а також вологі серветки.

Тижнів за два до від’їзду ми приступили до головного: по кілька разів на день розповідали Кузі про те, що станеться незабаром. Це виглядало приблизно так: “Кузя, скоро ми поїдемо на Кіпр! Кіпр – це країна, там живуть кіпріоти і говорять по-грецьки і по-англійськи. Кіпр знаходиться на острові, і ми туди полетимо на літаку…” Тепер найголовніше . Детально, досконально, не загубивши жодної деталі, розповісти, як ми поїдемо. “Спочатку ми поїдемо на таксі. Таксі – це машина, яка довезе нас до аеропорту, за кермом буде дядько-водій. Ми поїдемо по великій дорозі, навколо буде багато машинок, буде ліс, а як тільки проїдемо ліс, побачимо аеропорт. Це великий такий будинок, де нас чекатиме літак. Спочатку ми заповнимо декларації і пройдемо митницю, потім речі в багаж здамо, щоб не важко було. Потім пройдемо паспортний контроль. І тоді вже точно підемо на літак сідати. Або в спеціальному автобусику поїдемо, або взагалі підемо пішки по льотному полю, але швидше за все підемо по великій трубі, як тунель, до неї двері літака приставлені. А в літаку нас чекатимуть стюардеси…”

Кузя на час від’їзду запам’ятав всі слова, пов’язані з подорожжю, – митниця, багаж, стюардеси… І по ходу перельоту все викликає у нього інтерес, якісь асоціації, а не переляк.

В аеропорту

Тут проблема №1 – місце для дитини. Необхідно відразу дізнатися, чи будуть посадочні талони з номерами сидінь чи ні. Від цього залежить, що нам робити далі. Якщо місця не позначені (це часто буває на чартерних рейсах), доведеться “попрацювати ліктями”, оскільки є шанс опинитися в салоні для курців. Якщо місця розподіляються в аеропорту, то проблем набагато менше: милі “білетерки” і самі запропонують найбільш зручні місця в салоні для некурящих. Зазвичай ми приїжджали раніше, щоб місця для некурящих ще не були повністю розподілені.

При здачі багажу нас чекав приємний сюрприз. Коляска у нас громіздка, її треба здавати в багаж, що ми спочатку і спробували зробити, але виявилося, що можна віддати її прямо біля трапа літака, попередньо наклеївши виданий при здачі інших речей багажний талон. (До речі дуже гарні та що важливо компактні дитячі коляски у Львові за невелику ціну можна придбати через інтернет).

В літаку

Літак – це збільшена в багато разів іграшка, а також татів малюнок, а також картинка з книжки. Тому в ньому зовсім не страшно.

Зазвичай спочатку літак ще недостатньо прогрітий, і ми беремо у відсіку для багажу (над головами) плед. У літаках чартерних рейсів пледи зазвичай у стюардес. Потім плед знадобився у нагоді як перинка, що забирає нерівності двох сидінь, коли Кузя захотів спати.

При зльоті Кузя смокче соску або, що він любить більше, п’є з пляшки, щоб не заклало вушка. Але тільки тоді, коли літак почне розганятися: одного разу літак довго вирулював на злітну смугу, а ми все пили і пили, так що коли вода дійсно знадобилася, пляшечка виявилася порожньою.

Через деякий час літак може стати схожим на примус, а пасажири на те, що на ньому готують, тому з другого польоту у нас завжди з собою багато води, не тільки солодокої, а й звичайної, не тільки для пиття, але і для обтирання.

Прокинувшись в літаку вперше, Кузя не відразу згадав, де він, і розплакався. З тих пір ми пильно стежимо за моментом пробудження. Тепер наша дитина бачить знайоме обличчя, чує знайомі голоси, і тільки потім оглядається, починає пригадувати, де вона. А ми їй в цьому допомагаємо: “Ти не забув, що ми сьогодні пташки? ..”

Малюк наш весь політ в принципі міг і може до сих пір пробути в памперсі, але незабаром ми пішли іншим шляхом: імпровізованим, “дорожнім”, горщиком у нас служив все той же памперс, а для перинки про всяк випадок із собою бралася клейонка . (Проблема може виникнути, якщо дитина не захоче прийняти новий “горщик”, не захоче прийняти туалет в літаку, де, до речі, є дошка для сповивання, і буде довго терпіти.)

Язик мій – друг мій

Чим зайняти малюка в літаку і пізніше в автобусі (трансфер)? Орігамі, малювання, улюблена книжка, їжа, картинки з буквами і все, що ми вміли. Навіть влаштовували імпровізований концерт.

У чому ми прорахувалися, так це в надії на нову іграшку. Куплена спеціально для гри в літаку, вона не справила очікуваного нами враження, так що наші запаси – олівці, папір і книжка, які ми вважали тільки зайвою вагою, виявилися дуже доречними.

Існує думка, що заколисування – це відповідь організму на страх. Не знаю, наскільки це вірно, але краще це повірити і підготуватися заздалегідь.

Може статися, що замість 40 хвилин на автобусі доведеться їхати 2,5 години, оскільки по шляху треба завезти інших туристів в готелі. Нам пощастило – нашого малюка не заколисували. Але ми все одно вжили заходів обережності. Коли дивилися по сторонам, у вікна, моєму словесному потоку позаздрив би і давньогрецький оратор. Правда, задача у мене була скромніша – звернути увагу малюка на дальній, а не на ближній предмет, щоб менше заколисували. Ще ми співали пісні, розмовляли з сусідами, вивчали автобус, в загальному, переробили багато важливих справ і навіть один народний засіб дізналися: не їсти прямо перед автобусом, щоб не розтрясло.

Будинок – і за кордоном будинок

Уважно оглянувши всі закутки, починаємо обживати нову квартиру. Відразу з’ясовуємо, що найцінніше – це швабри, на яких можна скакати верхи. Нижні ящики – дитячі, верхні – для всього іншого. Пристосовуємо частинки нашого будинку: горщик ставимо на килимок біля телевізора, зайчик буде висіти над ліжечком, як і раніше, а плюшевий друг засне на подушці. (У деяких апартаментах можуть безкоштовно поставити ліжечка з високими бортиками, в деяких за плату, в деяких вже стоять кушетки і спеціальних дитячих ліжечок немає.)

На вулиці

Гіппократ сказав, що не спека, а холод може лікувати, тому, приїхавши в тепло, ми всі відразу ж одяглися, вірніше, роздяглися по погоді, щоб не перегрітися. Але одного разу все ж перестаралися, забувши інший вислів – “Пар кісток не ломить”. Кузя трохи застудився. Спочатку обійшлися “бабусиними” засобами – на клумбі у нашого готелю ріс столітник. Потім в першій же аптеці нам продали всі необхідні ліки – як тільки ми пояснили, що сталося. Тепер ліки возимо з собою. Крім всіх загальноприйнятих – жарознижуючого, від розладу шлунка і т. п., ми, за порадою лікаря, беремо протиалергенний препарат: раптом Кузі не сподобаються заморські фрукти.

У кожній країні свої підвалини, свої методи виховання, коротше, свій Домострой. На Кіпрі люди дуже відкриті один одному, тому і діти там грають разом. А в Італії все по-іншому. Коляска та іграшки італійської дитини – це маленький острівець, куди стороннім вхід дозволений, але не бажаний. На дитячому майданчику один одному поступаються на громадські турніки та гойдалки, але не більше того. Дитячі іграшки та інші цінні дрібнички краще не втрачати – якщо дитина щось упустила, вам можуть крикнути, а можуть і ні.

Їжа

Є деякі продукти, які звик їсти наш Кузя, але які не можна купити за кордоном – наприклад, геркулесова і манна каші, пряники. Крупу і улюблені Кузині “Мальовничі” пряники ми брали з собою, завдяки чому не спіткали багатьох проблем. Часто ми йшли досить далеко від нашого житла, тому їжу для Кузі брали з собою. На Кіпрі їли там, де нам було зручно, – в парку, біля моря. По дорозі гризли яблука, пили сік. А в Італії не прийнято їсти на вулиці, тому ми заходили у вподобане кафе і там годували дитину її їжею.

Екскурсії

Звичайно, чим менша дитина, тим менша потреба знайомити її з визначними пам’ятками. Але скоро Кузі виповниться 3 роки, і наступного разу ми обов’язково спробуємо долучити його до світових культурних цінностей (вдома розповімо про ті місця, що зможемо побачити, покажемо картинки, репродукції картин та ін., а коли приїдемо і побачимо все “живцем”, думаю, Кузя впізнає знайомі місця, і це будуть не даремно витрачені хвилини).

Далеко від житла, ясна річ, не поїхати, але прилеглі цікаві місця подивитися зможемо. Допоможуть нам в цьому англомовні співробітники Служби інформації (!), яку можна знайти майже в кожному курортному містечку, – забезпечать безкоштовними картами і буклетами, розкажуть, як куди дійти і на чому доїхати.

Може, комусь здасться, що це ніякий не відпочинок. Прати, готувати, доглядати дитину… Може, цей хтось і правий. Але Кузя дотримується іншої точки зору.

Автор: Тетяна Лавреньова.