хрестини колисьхрестик для дитяти
Хрестини – перше велике свято для дитини, її батьків та й для всієї родини загалом. З давніх-давен наші предки та й ми у наш час, з особливою увагою ставилися до хрестин. До найменших дрібниць продумувалося як саме дійство, так і дарунки, які прийнято дарувати дитинці у цей день. Усією сім’єю ще задовго до цієї події, радилися кого взяти за хрещених батьків.

З усіма цими питаннями молода пара зустрічається одразу після народження малюка. Хоча це й приємні клопоти, але все ж таки треба до них завчасно підготуватися та мати ось таку інформацію для себе на замітку.

Вибір хрещених батьків є клопітким і дуже відповідальним, бо надважливо вибрати хороших, без всякого перебільшення цього слова, других батьків для своєї дитини. Хрещені відіграють величезну роль в житті дитини, бо нерідко є для неї прикладом та вчителями. Обирати, як на мене, потрібно серцем і краще таких людей «котрі б молилися за вашу дитину», – так порадив мені свого часу один священик. В народі прийнято брати хрещених із родини, колись це без сумніву були рідний брат чи сестра. Та зараз все частішають випадки, і це дуже радує, що таку важливу місію доручають найкращим подругам чи другові. Висловлюю своє задоволення через те, що таким чином коло вашої сім”ї збільшується, а дружба міцніє та триває довгі роки.

крижма

Якщо вас обрали за хрещених батьків ви маєте приготовитись до цього особливого обряду – Таїнства Хрещення. Не тільки духовно, але й матеріально. Що повинні придбати хресні батьки ? В давнину хрещені не тільки несли найдорожчі дарунки, але й оплачували всю церемонію Хрещення. Пройшов час, дещо змінилося, але залишилось одне – хрещені повинні подарувати найдорожчі дари. Як хрещена мати, так і хрещений батько обов’язково повинні придбати полотно (крижму), золотий або з іншого матеріалу хрестик та ланцюжок (поділяють між собою), солодощі. (До речі тепер можна купити золотий хрестик у Києві навіть через інтернет, скажімо на сайті http://centaurus.com.ua/kulony/kresty) Якщо хрестять дівчинку, то хрещена може придбати їй святковий наряд – платтячко, чепчик та пінетки, кульчики чи кулон, якщо хлопчика – довгу білу сорочину, чепчик, пінетки, срібну ложечку з вигравіруваною датою хрещення малюка. Не буде зайвим і навіть ціннішим подарунком, коли хресна мама в змозі сама зшити чи вишити святкові наряди для похресника (похресниці).

До перелічених подарунків, хрещені батьки можуть купити ще щось на свій смак та можливості. Досить часто немовляті дарують статуетки ангелів, ікону святого, на честь якого названа дитинка, вишиті подушечки, тощо. Тобто обирають те, що буде оберегом для дитяти на все життя та речі, які зберігатимуться як дорогоцінність.

подушечка
ложечки

Але це все про матеріальну сторону, однак хрещені, що найголовніше, мають приготуватися до Хрестин й духовно, бо на їхніх руках народжуватиметься новий християнин, маленьке ангелятко поповнить численну Християнську Родину. Тому й хрещені мають бути такими ж чистими як їхнє безневинне і чисте душею дитятко. Перед Хрестинами вони повинні посповідатися та запричаститися, щоб приступити в Храм чистими душею. Слід їх подбати і про свій зовнішній вигляд. Одяг повинен бути скромним, але водночас і нарядним. Серед людей все більш популярною стає традиція проведення Хрестин у національному вбранні – вишиванках. Як на мене, чудова традиція, яку слід не тільки відроджувати, але й всіляко підтримувати.

український стиль

Колись на хрестини запрошували найрідніших людей та святкували вдома у досить вузькому колі. В наш час, в силу певних обставин – зайнятості самих батьків та обмаль часу на саме приготування, Хрестини можуть справляти і в ресторані. Запрошують на таке святкування чимало гостей. Якщо ви найближчим часом ідете на Хрестини, то вам теж слід приготуватися. Звичайно, відповідальності у звичайного гостя значно менше ніж у хрещених, але тим не менше до вибору подарунка слід підійти серйозно. Не варто дарувати речі, які можуть не пригодитися молодій матусі в даний час. Якщо ви близькі подруги чи родина, то не соромтесь поцікавитися, що необхідне для молодих батьків, але вони ще цього не придбали. Так ви точно не помилитесь з подарунком. Зазвичай дарують одяг, постільну білизну в ліжечко, іграшки (мобілі, погремушки), солодощі, книжки, дитячі меблі. Розгубилися у виборі, тоді не ризикуйте та подаруйте гроші.

Ось так коротко, бо можна писати про все зокрема більш розлого, про чудову традицію – Таїнство Хрещення. Шануймо свої звичаї, не забуваймо їх та передаваймо такі цінні знання усім.