етикет
Важливою частинкою не тільки для дитини, але й для кожної людини є її хороші манери. Ви, як батьки, маєте пояснювати про велику значимість їх у житті та постійно нагадувати дитині про їхнє застосування. Крім основного “будь ласка” і “спасибі”, вам так хочеться, щоб ваше дитя, проявляло повагу до старших і знало, як бути ввічливим гостем, тоді плекайте манери з самого раннього віку, і тоді результат не забариться в найкоротші терміни. Отож:

Навчайте дитину завжди говорити: “Будь ласка”, коли вона просить щось і “Спасибі” коли вже отримала бажане (наприклад, модний шкільний рюкзак для дівчинки) або ж хтось чимось їй допоміг.

Навчіть її говорити “Вибачте мене”, коли потрібно пройти через натовп, коли вона врізалась об когось або просто хоче отримати чиюсь увагу.

Навчіть не перебивати нікого. Та не важливо чи це розмова між двома дорослими особами (якщо прохання не є екстреним), або коли хтось говорить з дитиною та мамою/батьком. Спробуйте вчити її цим та іншим золотим правилам розмови.

Покажіть малюку, як це негарно коментувати інших людей, їхні дії, якщо це звісно не комплімент.

Навчіть дитину завжди питатися дозволу. Дуже важливо, щоб вона розуміла важливість своїх дій. Коли вона не впевнена в своєму рішенні або не знає як користуватись якимось прибором, то має обов’язково покликати на допомогу дорослих.

Наголошуйте про важливість подяки. Напишіть, до прикладу, простий лист подяки бабусі за отримані подарунки та відправте його поштою. Саме такі вчинки (природно) сформують щоденні звички вдячних людей.

Давайте вашій дитині урок гігієни. Вмивайте, чистіть зубчики їй зранку та ввечері, тоді вона й сама це завжди робитиме (про важливість зубної гігієни багато всього цікавого можна дізнатись тут). Поясніть дитині, що не можна ходити взутими по дому та про необхідність знімати взуття, коли ти переступаєш поріг як гостя. Розставте одяг так, щоб дитина сама змогла її поскладати, коли їй потрібно переодягнутись. Постійно наголошуйте, що кожна річ має своє місце (чи це машинка, чи олівець, чи носочки) і тоді їй не доведеться щось шукати. Покажіть малюку як слід закривати ротик, коли він кашляє або чхає, покладіть йому в кишеньку хустинку, щоб вона була завжди під рукою.
прибираємо з дитиною
Навчайте дитину ввічливо відповідати, коли хтось щось її запитує і задавати запитання, якщо такі у неї є.
Говоріть з нею про те, наскільки важливо поважати приватне життя інших людей. До прикладу, завжди стукати в закриті двері та не відкривати їх допоки хтось не відкриє.

Мабуть, одним із найважчих пунктів є поведінка за столом. Він потребує найбільших зусиль, але навіть найменших капризуль можна навчити невеличким правилам. По-перше, в жодному випадку не сідати на стіл та не розкидати їжу чи бавитися з нею, не кричати та не галасувати під час трапези. Завжди вмивайте руки перед тим як сісти за стіл. Розкажіть, що не слід досягати через увесь стіл, щоб взяти якусь їжу (краще запитати в когось чи може він це для неї передати). Маленьких дрібничок та правил етикету за столом є чимало, але розпочинайте з бодай невеличких кроків. Не думайте, що діти є маленькими і не можуть вам чимось допомагати на кухні. Ні, навпаки, вони просто щасливі, коли їм дають якесь завдання (бодай накрити стіл скатертиною чи розставити столові прибори). Спільна праця приносить більше зацікавлення і додає хорошого апетиту.

вчимо дитину сидіти за столом

Якщо випаде така можливість, навчайте дитину тримати двері відчиненими для інших і завжди казати: “Спасибі”, якщо хтось притримав двері для неї.
Покажіть їй, як прибирати за собою після того, як ви поїли. Можете довірити їй навіть вмивати посуд чи витерти крихти зі столу.

Навчайте дитину проявляти повагу, коли вона проходить біля Храму або знаходиться всередині. Розказуйте, що тут є Господь і ми прийшли до нього в гості, щоб подякувати та попросити те, що нас турбує (дякувати з дитиною за смачний сніданок, за сонечко, що нас зігріває, нових друзів). Тому в храмі не слід вигукувати або бігати, бо це заважатиме іншим людям, які також прийшли помолитися.

дитина на службі
Навчайте дитину шанувати природу. Не смітити на вулиці, годувати пташок, не кидати нічого у воду. Покажіть мультик чим важлива чистота як для землі, так і для самої людини.
годуємо голубів
Дочитавши цей короткий допис до кінця, ви мабуть втомилися бачити в кожному рядку: «навчайте», «розказуйте», «наголошуйте», «показуйте», але у кожному цьому слові і закладена велика і відповідальна роль батьківства. Бо тільки батьки своїм власним прикладом, порадами та настановами можуть зліпити з маленької дитинки – справжню Людину. Подеколи усі думки мами чи тата пов’язані з питаннями як же навчити її це робити… Та лишень їм під силу знайти правильний ключик до серця своєї дитини.

за руку