світський прийом

Світський лев приймає чергове запрошення на прийом з тою ж холоднокровністю, з якою ми щомісяця отримуємо тривіальний рахунок за електроенергію. Він звично вибирає костюм і їде колупати вилкою лобстерів та обмінюватися кислими люб’язностями з бомондом. Тоді як неофіт, якому належить дебютувати в світі, звичайно переживає “синдром Наташі Ростової”. Особливо якщо така знаменна подія відбувається за кордоном. Пам’ятаючи про те, що зустрічають по одягу, дебютант болісно шукає консенсус між краваткою і шкарпетками. Насправді ж етикет досить простий, більш того, він послужливий. Варто уважніше вивчити запрошення, і ви зрозумієте, в якому вигляді вас чекають.

Black tie

Якщо в запрошувальному квитку є позначка Black tie (“чорна краватка”), знайте: чоловікові належить з’явитися в смокінгу, а його супутниці – у вечірній сукні.

Для нього

Сучасні смокінги зазвичай однобортні, і носять їх з однобортним ж атласним жилетом. Традиційний колір смокінга – чорний. Окремі естети наважуються з’явитися в смокінгах синього і навіть червоного кольору. Однак авторитет чорного смокінга як і раніше незаперечний. Допустимо і білий колір, але тільки влітку і виключно в урочистих випадках. Як правило, смокінг має шалевий комір, оброблений сатином або шовком. З тієї ж матерії – лампаси на штанах. До речі, наявність лампасів – неодмінна умова. В іншому випадку вас просто приймуть за дворецького або метрдотеля, костюм яких, згідно етикету, відрізняється від вашого саме цією деталлю.

Надивившись оперет і водевілів, наш чоловік виніс стійке переконання, що штани для смокінга обов’язково передбачають широкий шовковий пояс. Це не так. Якщо джентльмен не впевнений в стрункості своїх стегон, цей помітний аксесуар йому абсолютно ні до чого. І вже зовсім зайве надягати пояс разом з жилетом. Або те, або інше. (До речі в плані купівлі гарних та якісних штанів рекомендую сайт http://fiallochka.ua/catalog/bryuki-klassika, де ви загалом зможете придбати найкращі речі).

Сорочка під смокінг повинна бути білою і хрусткою, як щойно надрукована асигнація. І, зрозуміло, краватка-метелик, пікейна або з матового шовку. Зав’язувати краватку потрібно завжди вручну, піклуючись при цьому, щоб вона не особливо була схожа на справжнього метелика. Дбайливі галантерейщики, бажаючи полегшити клопітке життя світських чоловіків, пропонують вже готові метелики на резинці. Але справжній джентльмен, без сумніву, відкине цей вульгарний сурогат.

Традиційно найбільш вдалим взуттям для смокінга вважають чорні туфлі-човники, на практиці ж багато чоловіків носять м’які вечірні туфлі на шнурках.

Для неї

Якщо костюм чоловіка суворо регламентований формою Black tie, то жінці тут надана повна свобода. Однак свобода не виключає розумного самоконтролю. Розгнуздана уява недосвідчених дам, вигодуваних розлогою голлівудської журавлиною, породила досить дивне уявлення про вечірнє вбрання: глибоке декольте з фронту і тилу і сила-силенна всяких витребеньок начебто криноліну або шлейфу. Між тим це швидше бальний, ніж вечірній туалет. Вечірнє плаття, костюм і навіть штани більш наближені до повсякденного одягу, однак уявна простота з надлишком компенсується ошатними тканинами (шифон, тафта, муар, оксамит), аксесуарами і прикрасами.

Кілька правил, що стосуються підбору прикрас. Вироби з срібла, навіть якщо це шедеври ювелірного мистецтва, ніколи не надягають до вечірньої сукні. Перли не переносять сусідство з іншими дорогоцінними каменями. І вже, звичайно, не варто поєднувати біжутерію з натуральними коштовностями. Гранично допустиме число кілець, включаючи обручку, чотири.

White tie

Цією ремаркою організатори прийому делікатно висловлюють побажання споглядати гостя у фраку, а його даму – у всій пишності бального туалету.

Для нього

Фрак, як і смокінг, чорного кольору. Але його шовкові або сатинові лацкани завжди загострені. Шалевий комір виключається – це спецодяг диригента. Штани для фрачної пари згодяться ті ж, що і для смокінга. Хоча ортодокси костюмного етикету наполягають на тому, що фрачні штани повинні мати більш широкі лампаси. Фрак носиться виключно з білим пікейним жилетом на трьох гудзиках і білим пікейним метеликом.

Вкрай важливі дрібні подробиці. Скажімо, білу хустку, яка ледь визирає з нагрудної кишені. Або бутоньєрка в петлиці. Втім, від цього неофітам краще утриматися. Вибір квітки в петлицю – особлива мудрість, доступна хіба що old gentleman, який дбає про традиції ще вікторіанської епохи. Та й золоті “Ролекси”, свідоцтво вашого життєвого успіху, доведеться залишити вдома. З фраком носять або кишеньковий годинник, або ніякий.

Для неї

Бальний наряд – це однозначно сукня, причому довга. Не варто вирушати за бальним нарядом в магазин готового одягу. Бальне плаття повинно сидіти бездоганно. А більша частина готового одягу кроїться на довгоногу модель з витягнутою талією – тип жінки, яка, навіть загорнувшись у портьєру, буде виглядати досить вишукано. На жаль, не кожна дама може сказати про себе таке. До того ж, пошивши сукні на замовлення, ви не ризикуєте зустріти на прийомі свого двійника.

До недавнього часу бальний наряд був немислимий без рукавичок. Нині етикет куди лояльніше. Однак наявність рукавичок – безумовний плюс. Тільки не забувайте зняти їх під час обіду.

Бальне взуття майже не залежить від капризів моди. Атласні або шкіряні човники на прямому тонкому каблуці як і раніше, у фаворі.

Undress

Слово Undress, так само як і відсутність будь-яких позначок, означає, що вас чекають в довільному костюмі, який, зауважимо, все-таки повинен відрізнятися від повсякденного одягу.

Для нього

Це ні в якому разі не повинен бути чорний костюм. Вершки суспільства миттєво скиснуть від подібної неделікатності, бо чорний костюм – традиційний одяг для похорону і хрестин. Найбільш прийнятний варіант – клубний піджак у поєднанні з сірими брюками. Незрозуміло, чим викликано це правило, однак достеменно відомо, що нижній ґудзик піджака ніколи не застібається. Комір і манжети сорочки з етикету повинні виглядати з-під піджака на 2 сантиметри.

Найбільш проблемними деталями чоловічого туалету залишаються краватку і шкарпетки. Забарвлення краватки – справа вашого смаку. А ось ширина його безпосередньо залежить від ширини лацканів піджака і розмірів шиї. І що б там не диктувала мода, ви завжди будете виглядати пристойно, якщо пов’яжете краватку так, щоб її кінчик торкався ширинкою ґудзиків. І запам’ятайте: краватка повинна бути дорогою. Серед дешевих краваток зустрічаються дуже миленькі моделі, однак всі вони швидко мнуться. А гладити краватку не можна. І всякий раз її слід перев’язувати заново, а не стягати через голову, притискаючи вуха. Ця процедура принижує представників сильної статі. Якщо ви придбали краватку в комплекті з нагрудною хустинкою, це ще не означає, що хустку слід негайно засунути в кишеню.

Вимог до шкарпеток небагато: вони повинні закривати кісточку і бути на півтону темніше штанів і на півтону світліше взуття.

І, нарешті, дійсно елегантним чоловіка робить взуття. Безпомилковий вибір – це Weaton, Hermes, Lanvin. Відмітні ознаки гарного взуття – це тонка підошва (за винятком прогулянкової, зрозуміло) і обтягнуті шовком шнурки.

Наостанок – про аксесуари. Чоловічі персні можуть бути тільки з монограмою, агатом або діамантом. А запонки і краваткові шпильки – ще й з перлами і топазом. Якщо з аксесуарів ви можете дозволити собі що-небудь одне, але дуже дороге, нехай це буде ручка Parker, Monblan або Pelican.

Для неї

В принципі згодиться все. Від традиційно “маленької” сукні для коктейлів до елегантного костюма вуличної довжини. Все вирішують дрібниці – якийсь витончений шарфик, вигадливий капелюшок. На подібний прийом цілком доречно надіти срібло і навіть біжутерію. Але якщо без шапок, рукавичок і брязкалець можна обійтися, то без панчіх обійтися не можна. Як говорила незабутня Коко Шанель: “Дама краще виглядає без голови, ніж без панчіх”. Це золоте правило поширюється на всі пори року і для будь-яких кліматичних регіонів. Від настільки популярною у нас блискучої лайкри краще відмовитися – навіть дуже стрункі ноги в такій оболонці здорово змахують на сосиски в целофані.

P. S. Якщо, незважаючи на наші рекомендації, ви все-таки щось переплутали і, з’явившись на світський раут, не зустріли аналогічно одягнених людей, не дивуйтеся. Тримайтеся так, як якщо б ви були праві, а всі інші – ні.

Автор: Олена Олійник.