магазин в Лондоні

Щоб вас добре зустрічали, потрібно бути пристойно одягненим. Щоб бути пристойно одягненим, потрібно знати, де купити пристойні речі. Магазинів та ринків – безліч. Як в них орієнтуватися?

Краще дорожче, ніж нічого

У будь-якому відділенні Британського туристичного управління (British Tourist Authority – ВТА) можна придбати довідник “Магазини Лондона” з картами і описом всіх магазинів. Не соромтеся заходити в найрозкішніші – як пишуть в рекламі “завжди вітаються відвідувачі, які прийшли просто подивитися”.

У гардеробі ділових англійців панує стиль доцільності, зручності та відповідності етикету (потрібно вміти вести справи і при цьому залишатися джентльменом). У жіночій моді цінується вишукана простота, речі, підібрані в тон. Одягатися в хороших лондонських магазинах дуже престижно, саме сюди їдуть за покупками багаті люди з усього світу.

Назвемо найвідоміші магазини одягу. На Ріджент-стріт – AQUASCUTUM, AUSTIN REED, DICKENS & JONES, LAURA ASHLEY, на Нью-бонд-стріт – FENWICK, на Оксфорд-стріт – великі універмаги SELFRIDGES, MARKS & SPENCER, на Пікаділлі – FORT – NUM AND MASON і SIMPSON. І, звичайно, один з найбільших універмагів світу HARRODS на Слоун-стріт з боку Найтбридж (Knightsbridge).

У цьому ж районі продаються вироби дизайнерів зі світовими іменами. Безліч бутіків – MANSOON, BROWNS, WHISTLES, LIBERTY, SONYA RIKEL, SIMPSON, HOOPERS – запропонують вам ексклюзивний товар: одяг модних фасонів і кольорів, аксесуари, взуття, головні убори. Якщо вам щось сподобалося, можете купувати відразу, тому що в інших магазинах ви цих товарів не побачите. (А ще зокрема тут можна знайти просто чудові вироби з діамантів).

Тут товари відрізняються високою якістю. Це можна перевірити, подивившись на річ з внутрішньої сторони. Ви не знайдете нерівних рядків, ниток, що стирчать, нерівних петель. Одягатися в цих магазинах престижно. В цьому одязі і взутті не соромно піти на обід в пристойний ресторан, театр або казино.

Престижно купувати взуття від BALLY, чоловічі краватки від HOLLAND & HOLLAND, жіночу білизну за каталогом DAVID NEPIER, валізи від ASPREY або LUIS VUITTON, ювелірні вироби на Бонд-стріт або в таких відомих ювелірних фірмах, як TIFFANI, CARTIER, BUTLER & WILSON, та інших.

Ці магазини продають колекційну продукцію таких відомих дизайнерів, як Крістіан Діор, Жан Франко Ферре, Джорджіо Армані, Гуччі, та інших.

Тут вже взагалі недоречно згадувати про ціни. Звичайно, слід пам’ятати про те, що дорогий одяг і вишукані коштовності не прийнято носити на звичайних прогулянках, в поїздках, для цього існує більш дешевий і більш практичний одяг. (Скажімо, чудові й недорогі светри можна купити в універмагах MARKS & SPENCER.) Дама може потрапити в незручне становище, якщо вона з’явиться на прийомі або переговорах у сукні з каталогу TEMPTATIONS, який пропонує одяг для інтимних розваг. Одяг цей виглядає цілком нормально, але всі знають, для чого він призначений.

У супермаркеті, як у Греції є все

Купити майже все, можна в супермаркетах, великих комплексах з автостоянками (безкоштовними), телефонами та туалетами. У цих магазинах розташовані і невеликі кафе, піцерії, лотки з морозивом, невеликі приватні магазини, що пропонують товар краще і дорожче. По п’ятницях і суботах вони влаштовують розпродажі (OFERTA в іспанських магазинах і SALE в англійських). Про великі розпродажі жителі навколишніх районів сповіщаються поштою.

Крім того, супермаркети організують лотереї. Іноді взяти в них участь можуть усі відвідувачі магазину, а іноді тільки ті, хто купив товару більше, ніж, скажімо, на 50 доларів (або їх еквівалент в євро або фунтах).

В магазинах діють системи знижок. Якщо ви купили товару більше, ніж на ті ж 50 доларів, вам можуть подарувати сувенір або зробити невелику знижку. Супермаркети настільки популярні в Європі, що по п’ятницях і особливо по суботах біля кас шикуються черги.

Мережі супермаркетів SAINTSBURY і TESCO в Англії працюють в основному у великих містах, а супермаркети GATEWAY можна побачити і в невеликих містах і селищах. В Іспанії найпоширеніші супермаркети PRYCA і HIPERCOR. У PRYCA товари завжди трохи дешевше, ніж в HIPERCOR.

Супермаркети по неділях найчастіше закриті.

Що таке щастя, або переваги самообслуговування

Переваги самообслуговування – можна брати руками, розглядати, нюхати, навіть пробувати (іноді). Останнє відноситься головним чином до парфумерії та косметики. На кожній полиці ви знайдете відкритий флакон духів, розкритий дезодорант, відкриті коробочки з косметикою, губні помади і т. п., які ви можете випробувати на собі. І визначити, чи підходить вам товар чи ні. Парфуми, креми, лосьйони, помади і пудри краще всього наносити на зап’ястя рук. Вийшовши з магазину, ви можете довго розглядати і обнюхувати свою руку, поки не прийдете до висновку, що це саме те, що вам потрібно.

Інша особливість супермаркетів якщо ви не знайшли те, що вам потрібно, ви не встигаєте засмутитися. Відразу ж з’являється продавець, готовий надати вам посильну допомогу.

У громадян колишнього СРСР існує думка, що супермаркети – це як раз ті магазини, де можна щось вкрасти. Частково це так і є. Спеціальним чином заточений ніготь допомагає відірвати магнітну смужку з кодом ціни. Якщо вас зловлять, то напевно в перший раз відпустять. Відомі випадки, коли «русто туристо», проживаючи в Лондоні, примудрялися взагалі не витрачати грошей на їжу. Більше того, вони навіть заробляли, “перепродуючи” товар, вкрадений з супермаркетів. Звичайно, крадуть не тільки приїжджі, а й місцеві. Вони роблять це не так витончено – розкривають упаковку і витрушують з неї вміст.

Шопінг в шопах

В Європі багато невеликих приватних магазинчиків, які в основному працюють з 9 години ранку до 17.30 (в Англії) або до 19.00 в Іспанії. В англійських магазинах перерви на обід не буває. В Іспанії в будь-який час року всі магазини закриваються на час сієсти з 12.30 до 16.30.

У цих магазинах ціни встановлюють власники магазинів і можуть змінювати їх в залежності від дня тижня. Це стосується в основному курортних міст Іспанії, де основний наплив покупців припадає на вихідні дні. Ціни в приватних магазинах вищі на 10-30%. Тому, перш ніж купувати що-небудь, ми радили б вам походити по різних магазинах і порівняти ціни.

У більшості магазинів і супермаркетів безкоштовно упаковують товари. У приватних магазинах в Англії іноді за це потрібно платити, про що, як правило, попереджає маленька табличка. В Іспанії приватні магазини зазвичай безкоштовно упаковують ваші товари (у першу чергу подарунки і сувеніри) у подарунковий папір.

Приватні магазини (як правило, у невеликих містах) знають своїх постійних клієнтів в обличчя. Входячи в них, прийнято вітатися. Найкраще це виходить у американців. У цих магазинах не відразу вірте оголошенням SALE (в Англії) і OFERTA (в Іспанії), тому що найчастіше це рекламні трюки. Насправді ніякої знижки там може і не бути, і ці товари ви напевно зможете купити в іншому магазині дешевше і без всякого розпродажу. Не викидайте чеки – на той випадок, якщо захотіли обміняти товар. Іноді власник магазину може обміняти товар і без чека.

Якщо грошей у вас зовсім мало, можна отоваритися в благодійних магазинах OXFOM (в Англії). Там же можна задешево купити цікаві книги.

На ринку – як на ринку

Люди з невисоким достатком воліють отоварюватися на вуличних ринках, які є майже у всіх містах Європи. На маленьких ринках продають в основному продукти, на великих продають все. Одяг тут коштує дешевше відсотків на 30-50. Дуже дешево можна купити одяг з невеликим браком, сезонний або неходових розмірів.

Самий знаменитий вуличний ринок Лондона – Petticoat Lаne на Мідлекс-стріт. Він відкритий тільки по неділях з 9 до 14.00. Тут продаються продукти, товари для дому, одяг всіх країн і народів.

Ринок в Лондоні

Не менш відомий Portobello Market. У робочі дні це звичайний ринок, а по суботах – величезний антикварний ярмарок. Він відкритий з 8 до 17.00 (понеділок, середа), з 8 до 13.00 (четвер, п’ятниця) та з 8 до 18.00 (субота).

На Ковент-гарден – критий ринок. Він торгує антикваріатом (по неділях), в інші дні – традиційними кустарними виробами, одягом, предметами домашнього начиння. Відкритий з 9 до 18.00, по понеділках – з 8 до 17.00.

В Іспанії ринки є у всіх містах і містечках. Багато працюють кожен день. На ринках можна продати або обміняти привезені сувеніри. Коротше, життя тут б’є ключем. Торгуватися в Англії не прийнято, а в Іспанії можете спробувати.

Про смаки не сперечаються

У великих містах Іспанії є магазини, де продається одяг відомих дизайнерів і фірм. Однак деякі іноземці, що живуть в Іспанії, воліють літати за покупками в Лондон. З аеропорту Малаги квиток в обидва кінці коштує 150 доларів.

Крім того, щосуботи спеціальний автобус ходить у Гібралтар, де можна купити пристойні європейські товари без мита і акцизів. Це відноситься до сигарет, спиртних напоїв, одягу і багато чого іншого, що може знадобитися в Іспанії.

Розклад автобуса можна знайти в будь-якій газеті англійською мовою. Є маленьке “але”. Гібралтарські прикордонники іноді перевіряють паспорти і ставлять у них штамп, а іноді ні. Тому краще уточнити деталі на місці, особливо якщо у вас в паспорті стоїть разова іспанська віза.

Якщо ви можете витратити багато грошей і хочете купити модні товари хорошої якості, то можна просто відправитися в ПУЕРТО БАНУС (PUERTO BANUS). Там, недалеко від Малаги, ви знайдете багато хороших дорогих магазинів, які запропонують вам все – від вечірніх туалетів до престижних виношених джинсів від найкращих фірм, які не посоромиться надіти навіть арабський мультимільйонер, яких так багато в цьому районі. Там же розташований величезний супермаркет, в якому можна купити все, що душі завгодно, – від голки до яхти.

Знання англійської або іспанської бажано, але необов’язково.

Автор: Ольга Кауфман, Шаронова Наталія.