знаки зодіаку

З багатьох вживаних в науці символів найбільш древніми вважаються знаки Зодіаку, що позначають 12 сузір’їв, по яких проходить річний шлях Сонця – екліптика. Знаки ці, що колись мали астрологічний сенс, тепер нерідко можна побачити на нагрудних значках, медальйонах, поштових марках і сірникових етикетках. Який сенс цих знаків і чи мають вони якесь наукове значення в наш час?

Життя людей тепер, як і в давні часи, тісно пов’язане з порами року. Кожен свій день ми погоджуємо з календарем. До наших послуг є найрізноманітніші календарі побутового та спеціального призначення. Але в давнину люди знали лише один єдиний календар – зоряне небо. Відповідно до появи тих чи інших сузір’їв вони визначали моменти настання пір року, узгоджували зі світилами різні види господарської діяльності, визначали час посіву та жнив, вигону худоби на пасовища, полювання та рибної ловлі.

Люди знали, що Сонце опівдні буває точно на півдні. Очевидно, опівночі, перебуваючи під горизонтом, Сонце має розташовуватися в напрямку півночі. На півдні ж в цей момент видно сузір’я, протилежне Сонцю. Але в різні місяці року опівночі на півдні видно різні сузір’я – вони змінюються в певній послідовності внаслідок того, що саме Сонце повільно переміщається по небесній сфері. Як пізніше дізналися люди, це відбувається тому, що Земля рухається навколо Сонця і протягом року ми бачимо його в різних напрямках небесної сфери. Річний шлях Сонця проходить через 12 сузір’їв, які отримали назву зодіакальних (від грецького слова «зоо» – життя, так як більшість цих сузір’їв носять імена морського предметів).

Так, в березні, коли в північній півкулі наступає весна, Сонце знаходиться в сузір’ї Риб, через місяць воно переміщається на схід в сусіднє сузір’я Овна, потім в сузір’я Тільця. У червні, коли Сонце досягає найбільшої висоти над горизонтом і настає найдовший день у році, Сонце виявляється в сузір’ї Близнюків і т. д.

Зрозуміло, що бачити ті сузір’я, в яких в даний момент знаходиться Сонце, з Землі неможливо – вони знаходяться на денній стороні неба в одному напрямку з Сонцем і приховані в його променях. Однак вночі ми можемо спостерігати зодіакальні сузір’я, протилежні Сонцю. Інакше кажучи, літніми ночами ми бачимо ті сузір’я, в яких Сонце буває взимку – всі вони розташовані низько над горизонтом. У зимові ночі – навпаки – високо над горизонтом ми бачимо ті сузір’я, в яких Сонце буває влітку.

Знаки Зодіаку, як і самі назви сузір’їв, є пам’ятками давньої людської культури. Більшість знаків нагадують фігуру предмета, що позначає сузір’я (але аж ніяк не самого сузір’я): роги барана, голову бика (тільця), лева з хвостом, коромисло ваг, лук зі стрілою, струмінь води. В інших випадках їх вид більш умовний. В даний час астрономи частіше позначають сузір’я символами, утвореними від їх латинських назв, а знаки Зодіаку зберегли лише історичне значення.