Орфей та  Еврідіка

У липні ночі стають темнішими і зірки видно краще. Майже в зеніті блищать сузір’я Лебедя і Ліри. З назвами цих сузір’їв пов’язана давньогрецька легенда про Орфея. Орфей, син Аполлона і музи Калліопа, винайшов музику і поезію, прославився чарівною грою на лірі. Його музика змушувала танцювати бездушні скелі і усмиряла диких звірів і птахів. Разом з аргонавтами він брав участь в поході за золотим руном.

Ніжне серце Орфея запалилося коханням до німфи Еврідіки. Призначили день весілля. Але в цей день наречена була вкушена змією і померла, невтішне горе спіткало Орфея. Щоб повернути дружину, він спустився в підземне царство Аїда. Граючи на бенкеті, Орфей досяг престолу владики підземного світу і царства мертвих. При звуках його ліри замовк Цербер, Данаїди призупинили свою нескінченну роботу, відпочив Сізіф, ковтнув води сповнений спраги Тантал. Навіть Аїд і його дружина Персефона були зачаровані грою і співом Орфея.

Персефона погодилася відпустити Еврідіку з потойбічного царства, але з умовою, щоб Орфей, виводячи її з царства тіней, не озирався на неї, аж до виходу на поверхню Землі. Коли показалося денне світло, Орфей не втримався і озирнувся, але тільки встиг помітити, як зникла тінь Еврідіки. Одинокий повернувся він на Землю і пішов у Фракію, оплакувати свою кохану.

Після смерті Орфей, перетворений в Лебедя, був взятий на небо зі своєю лірою, яку кожна з муз прикрасила зіркою.

Так, згідно легенди, в смузі Чумацького Шляху з’явилося сузір’я Лебедя з яскравою зіркою Денеб, а поруч сузір’я Ліри з найяскравішою зіркою північної півкулі – Вегою.