врожай яблук

Як тільки пригріють перші промені весняного сонця, і почнуть розпускатися бруньки на плодових деревах, з різних затишних місць поповзуть ховалися від морозу комахи. Серед них багато і шкідливих. В останні роки чимало неприємностей завдавали садівникам яблуневі мідяниця та квіткоїд, що розмножуються в масі. Листя і пагони скручувалися і покривалися липким брудним нальотом, бруньки не розпускалися і мали вигляд обпалених. Природно, що врожаю майже не було.

Чи можна вберегти яблуні від пошкоджень і що для цього робити? Перш за все, необхідно вміти розрізняти шкідників і добре знати, як і в який час з ними треба боротися.

Яблунева мідяниця

Навесні яйцекладки медяниці можна знайти біля основи плодових бруньок, в розвилках гілок, в тріщинах стовбурів. У цих місцях кора в роки масового розмноження шкідника буває буквально всіяна дрібними помаранчевими яйцями. У квітні – на початку травня відроджуються личинки. Вони плоскі, дрібні (близько 2 міліметрів), малорухливі, жовтувато-оранжевого, а пізніше блакитно-зеленого кольору.

Яблунева мідяниця

Спочатку личинки сидять і харчуються на верхівках бруньок, а коли вони розкриються, забираються всередину і висмоктують сік з черешків листя і квітоніжок. В результаті листя залишаються дрібними, зав’язі опадають, сама ж рослина сильно слабшає. Крім того, бруньки і листя покриваються медвяною росою – крихітними липкими світлими кульками, які виділяють личинки при харчуванні. На цих цукристих виділеннях поселяються грибки, що сильно забруднюють дерево.

Приблизно через два тижні після закінчення цвітіння яблунь по саду розлітаються жовтувато-зелені ніжні комахи – дорослі медяниці. Вони поселяються на різних трав’янистих рослинах, а в серпні повертаються на яблуні, де і залишають зимуючі яйця.

Яблуневий квіткоїд

Ранньою весною перезимувавши під листям і в тріщинах нори жуки починають підніматися вгору по стовбуру яблунь. Вони буро-сірі, довжиною до 4,5 міліметра, з тонким довгим хоботком. Комахи вигризають в бруньках ранки, з яких випливають крихітні крапельки прозорого соку. У народі це явище називають «плач бруньок». Як тільки з’являться бутони, самки вигризають в них поглиблення і відкладають всередину по одному яйцю. Такий бутон приречений на загибель.

Яблуневий квіткоїд

Всередині бутона відроджуються личинки і вигризають весь його вміст. Нерозпущені склеєні листочки утворюють як би ковпачок під квітколожем. Згодом такий ковпачок підсихає і стає коричневим. Якщо обережно зняти його, то буде добре видно світлу трохи вигнуту личинка або жовтувату лялечку, а трохи пізніше і сіруватого молодого жучка. Жуки прогризають отвори в ковпачках, виходять назовні і харчуються листям. Трохи згодом вони ховаються на все літо в затишні місця, а восени забираються куди-небудь на зимівлю.

Боротися як з одним, так і з іншим шкідником треба починати ранньою весною. Яблуні, на яких виявлені яйцекладки медяниці, обприскують, рясно промиваючи кору розчином нітрафену (250-300 грамів на 10 літрів води). Проти личинок в період від розпускання бруньок до цвітіння використовують хлорофос або карбофос (20 або 30 грамів на 10 літрів води). У червні – липні дорослих мідяниць знищують тютюновим димом. Для цього в міжряддях саду розкладають купки зволоженої соломи (по одній на кожні 100 квадратних метрів), на них насипають по 1,5-2 кілограми тютюнового пилу і підпалюють в тихий безвітряний вечір. Обкурюють сад протягом двох годин на всьому масиві (якщо це робити тільки на одній ділянці, то медяниці будуть перелітати на сусідні).

Для знищення жуків яблуневого квіткоїда, що виходять з місць зимівлі, використовують ловчі пояси. Їх роблять з джгутів соломи або іншого матеріалу і пропилюють змоченим порошком хлорофосу, а після цвітіння знімають і спалюють. Під час набрякання бруньок жуків струшують на розстелені під дерева полотнища і знищують. Роблять це рано вранці, поки ще жуки не розлетілися, б’ючи по гілках жердинами, обмотаним мішковиною. У період від розпускання бруньок до оголення бутонів яблуні обприскують хлорофосом (20 грамів на 10 літрів води). При невеликому пошкодженні дерев навесні до вильоту жуків можна збирати бутони, заселені шкідником, і спалювати їх відразу разом з личинками або лялечками. Частина дорослих комах, які пішли на зимівлю, гине при осінньому перекопуванні пристовбурних кіл.

Автор: М. Борисоглібська.

P. S. А потім гарні яблука стануть чудовою прикрасою на столі для їдальні. До слова гарні столи можна придбати на сайті https://treba.in.ua.