водоспад
У ландшафтному дизайні дуже часто використовують фонтани. Ці малі архітектурні форми допомагають прикрасити ділянку, створити затишний куточок цілющої прохолоди. Залежно від планування території і загального композиційного задуму їх використовують як самостійні, іноді навіть центральні, об’єкти або в якості допоміжних елементів, покликаних підкреслити або виділити певну зону.

Особливості розташування, розміри, тип конструкції фонтану, характер водної картини, наявність різних декоративних ефектів – все впливає на створення потрібної атмосфери. Так, наприклад, підсвічування і музичний супровід надають композиції велику художню виразність, а наявність різьблених кам’яних елементів – відчуття величі і краси.

Вибираємо місце

Слово «фонтан» походить від латинського слова fontana, що в перекладі означає «джерело», або «ключ». Це поняття досить широке. Умовно до нього відносять різні гідротехнічні споруди, що працюють по замкнутому водному циклу. Це всілякі гейзери, водоспади, штучні струмки, каскадні системи. Пристрій кожного з них має свою специфіку.

Важливо відразу визначитися з видом архітектурної конструкції і способом її установки, це дозволить правильно підібрати робоче обладнання, розрахувати технічні параметри: потужність, продуктивність установок, висоту підйому води, діаметр з’єднань, довжину кабелю тощо. Але про все по порядку.

фонтани на дачі

За своїм призначенням та специфіці розташування вуличні фонтани ділять на дві основні групи – гідротехнічні споруди для саду та для ставка. У кожного з них є свої особливості. Так, садові конструкції служать відмінним рішенням для використання на ділянках, де немає штучних ставків і природних водойм. Щоб отримати гейзер або потік, що неспішно стікає по викладеній з каміння піраміді, водойма зовсім не потрібна. Досить скористатися монументальною спорудою з окремим, часто прихованим, резервуаром і рециркуляцією води по замкнутому колу. Гідність подібних конструкцій полягає в тому, що їх можна встановити в будь-якому зручному куточку саду.

фонтан для саду

Але якщо ви бажаєте влаштувати шоу на воді, вам допоможуть у цьому спеціальні комплекси з програмованими режимами роботи. Зовні фонтани для ставка часто нічим не відрізняються від садових гідротехнічних споруд. В їх створенні також можуть бути використані масивні елементи, скульптури і всілякі фігурки в якості декорацій. Однак фонтани в просторих водоймах дозволяють отримати більш багату і різноманітну водну картину.

Готові рішення

Залежно від особливостей конструкції ландшафтної гідротехнічної споруди виділяють готові монументи, збірні водно-декоративні системи і комплекси на основі насосів і форсунок.

Готові рішення являють собою малі архітектурні форми. Оскільки вироби не вимагають стаціонарного підведення води, при необхідності їх можна перенести в будь-яке зручне місце. Ці системи невеликі: загальна висота конструкції рідко перевищує 1,5-2 м. Але вони досить масивні. Залежно від використовуваних матеріалів вага виробу може становити півтонни. І для транспортування знадобиться спеціальна техніка.

Дизайн готових споруд – найрізноманітніший. Це окремо стоячі колони з кулястими набалдашниками, приставні і настінні системи з невеликою чашею для води, різьблені або литі фігури людей і тварин і навіть цілі композиції, виконані за мотивами давньогрецьких міфів або на абстрактні теми. Головну роль в таких фонтанах зазвичай грає скульптурно-художнє оформлення, в той час як створення водної картини відходить на другий план. Найчастіше вона покликана підкреслити виразність виробу.

скульптури для саду

Комплект поставки складається з декорації, насосного обладнання, системи труб і сполучних фітингів, кабельної проводки для підключення до центральної електромережі. Нерідко композиції оснащені підсвічуванням або музичним супроводом.

Архітектурні елементи виготовляють зі всіляких матеріалів. В основному це різні види мармуру, граніту, пісковику, сланцю. Нерідко використовують кераміку. Вироби формують із суміші на основі глини і спеціальних добавок, що модифікують. Далі заготовки проходять високотемпературну обробку. На фінішному етапі практично готові форми покривають глазур’ю і знову обпалюють в печі. Поряд з керамікою широко застосовують гідротехнічний бетон, що дозволяє створювати форми будь-якої складності. Вхідні в його склад добавки роблять вироби несприйнятливими до дії вологи і низьких негативних температур. Любителям лаконічної утилітарності припадуть до смаку композиції з нержавіючої сталі з дзеркальною поверхнею.

Щоб полегшити конструкцію, замість каменю використовують більш легкий штучний аналог, що зовні практично нічим не відрізняється від природного мінералу. Архітектурні форми виготовляють з композитної сировини на основі кам’яної крихти, піску і полімерного сполучного з додаванням різних пігментів, завдяки чому вони імітують фактуру і колір мармуру, граніту, вапняку і інших видів натурального каменю. Також досить часто в якості вихідної сировини використовують склопластик, дуже легкий і міцний матеріал.

Фонтани зі штучних композитів стійкі до ультрафіолетового випромінювання, тривалий час зберігають насиченість фарб. До того ж їм абсолютно не страшні високі перепади температури і вологості. Ці вироби здатні пережити будь-які зими, і їх абсолютно не потрібно прибирати на час холодів.

Збірні конструкції

Якщо з яких-небудь причин готові рішення не підходять, можна звернути увагу на збірні конструкції. Вони являють собою гідротехнічні споруди, в яких декоративно-архітектурна складова і водна композиція рівнозначні і взаємно доповнюють одна одну. Такі вироби зводять безпосередньо на об’єкті з окремих елементів на зразок конструктора. Завдяки цій особливості можна реалізувати дизайнерський задум практично будь-якої складності.

Збірні фонтани розташовують в саду або у кромки водойми. Це можуть бути споруди, організовані за типом колодязя. Вони складаються з невеликого резервуара, заповненого водою. Як правило, в центрі розташований найбільш виразний архітектурний елемент, всередині якого заховані труби і форсунки для подачі води. Архітектурні елементи таких фонтанів виготовляються з гідротехнічного цементу, кам’яних блоків або штучного композитного матеріалу.

Якщо ви байдужі до монументальних стилізацій споруд минулих епох, можна організувати на ділянці куточок дикої природи. Для цього вже знадобиться водойма. На ділянці, де її немає, самостійно зводять штучний ставок. Його розміри часто залежать від характеру водної картини, яку хочуть отримати.

водоспад своїми руками

Невеликий водоспад з кам’яними уступами і озерцем в оточенні низькорослих рослин або штучний потік, що імітує природний рух води серед кам’янистого ґрунту, допомагають створити атмосферу спокою й умиротворення. Принцип пристрою таких систем досить простий. У верхній частині конструкції розташовують отвір, через який тече вода. Пройшовши свій шлях по більш-менш звивистому фарватеру, вона збирається в резервуарі. Рух води по замкнутому циклу забезпечує насос. Щоб система працювала справно, важливо правильно розрахувати потужність помпи відповідно до перекачуваного об’єму води.

Залежно від особливостей розташування гідротехнічної частини виділяють кілька варіантів збірних конструкцій. Так, в одних випадках резервуар з водою роблять закритим. Його розташовують під землею. На поверхні видно лише струмені води, що б’ють з форсунок. Спеціальні бортики по периметру конструкції не дають розтікатися воді. Декоративна металева решітка перешкоджає засміченню водоприймальних каналів. В інших випадках резервуар роблять відкритим. Це найбільш поширений варіант пристрою фонтанів.

джерело з під землі

Насос розташовують в технічному приямку, що спрощує обслуговування і ремонт обладнання. Іноді помпу монтують в спеціальному приміщенні, розташованому недалеко від фонтану. Завдяки цьому не потрібно демонтувати насос на зиму. Однак слід прокласти водопровідні комунікації. І чим далі розташовано технічне приміщення від фонтану, тим довше повинні бути труби і, відповідно, могутніше насос. Але іноді помпу встановлюють прямо в резервуарі з водою.

Автор: Сергій Клюй.

P. S. А еще компании, делающие отличную установку фонтанов, также хорошо делают и другие вещи, например, такие как плитка для ванной Киев и прочая.