приватна жіноча школа в Англії

Рівно три роки я провела в жіночій закритій школі Westonbird, в старовинному замку, загубленому в полях графства Глостершир, звідки до найближчого села кілометрів п’ять. Освіта, здобута там, вважається одною з кращих в Англії.

Пам’ятаю, коли мене запитували, як мені там вчиться, я робила стражденне обличчя і світським тоном розповідала про тугу за батьківською любов’ю, нерозуміння снобів-англійців, погану їжу і страшний холод по ночах. Загалом-то, все це правда. Яку школу ви б не вибрали, коштує все приблизно однаково – 20-25 тисяч доларів в рік, умови всюди схожі. Їжа схожа на їжу космонавтів з фантастичних фільмів – поживно і нехитро, вночі стоїть такий дубняк, що швидко вчишся спати, пристрасно обіймаючи грілку, і, щоб тебе прийняли за свою, необхідно довго і наполегливо вклинюватися в середовище. Але освіта дійсно класна, плюс ще й чудова школа життя. І вже зараз, я з тугою згадую викладачів, розкішні підручники і безмежні можливості, які тоді зовсім не цінувала.

Перші півроку в школі було дуже непросто: нова обстановка, спартанський режим, чужа мова і, головне, нікому толком не поплакатися – друзі і батьки залишилися вдома, нових друзів поки не з’явилося, наставниця одна на 60 дівчаток. Але зате потім, коли звикаєш, вникаєш в цей спосіб життя, помічаєш багато позитивного.

До Англії я ніколи не любила і не вміла вчитися, рідко з’являлася на уроках і особливо не замислювалася про те, що буде після закінчення школи. В Англії першим шоком була кількість предметів, з яких довелося вибирати, причому не просто що більше подобається, а з врахуванням майбутнього вступу в університет і подальшу кар’єру. На першому етапі навчання (до 16 років) всі здають 9 іспитів (вибирають з 13-15 можливих), після чого починаються 6th form – A-Levels (куди я потрапила). Тут потрібно вибрати лише три предмети (правда, особливо обдаровані можуть вибрати чотири або навіть п’ять, але це навіть не для геніїв, а для закінчених трудоголіків). Вибрані три предмета мусоляться 2 року, після чого здаються іспити.

Пам’ятаю, для мене було жахливою дилемою, що ж вибрати: цікаво вивчати історію, літературу і мистецтво, але для вступу на ветеринарний факультет (куди я і прагнула) необхідно було складати біологію, математику та хімію. Довелося погодитися на друге і з заздрістю спостерігати за подругами, які, вивчаючи мистецтво, малювали, що і як завгодно, ліпили з чого завгодно і їздили по будь-яким виставкам, музеям, в той час як я тільки важила пробірки в лабораторії і вирішувала нескінченні рівняння.

Треба сказати, що середня освіта там значно поступається нашій, але зате 3 предмета A-Levels вивчаються «від і до». Від цього, щоправда, дуже страждає загальний розвиток, тому я вважаю, що найкраще приїжджати в Англію після нашої школи, тільки на A-Levels. Складність в тому, що важко відразу почати вчитися чужою мовою, тому ідеальним рішенням проблеми я вважаю в перший рік просто вивчати найцікавіші предмети і, особливо не напружуючись, займаючись ними рік, паралельно засвоювати мову і звикати до нового способу життя. Потім залишитися на другий рік і, вже вибравши потрібні для університету предмети, не піднімати голови до іспитів.

Крім основних предметів, нам викладали вибір кар’єри, історію релігій, комп’ютер і, звичайно, спорт. З останнім знову була проблема вибору, тому що можливостей огидно багато. Ще за власним бажанням можна вивчати іншу мову, грати практично на будь-якому музичному інструменті, відвідувати кулінарні заняття, вчитися водити машину. Але все це вже за окрему плату. Правила хорошого тону, дисципліна і вміння працювати освоюються в процесі навчання і входять у вартість навчання. Загалом, будь-які можливості, було б тільки бажання, яке, треба сказати, з’являється, оскільки, крім цього, в школі робити абсолютно нічого. Вперше в житті я стала займатися.

У середній школі всі живуть разом – по 5-7 чоловік в кімнаті, в 6 form у кожного своя кімната, правда, дуже маленька, як коробка, з картонними стінами. Замків на дверях немає, душові загальні, є одна кухня і телевізійна кімната на 30 осіб. Тобто справжня жіноча общага – все на виду, всі один в одного на головах. Так що через деякий час навчаєшся приховувати свої емоції, шанобливо ставитися до чужого «особистого простору» і добре ховати цінні речі. Процвітає дідівщина, причому мало не на офіційному рівні: молодші притримують старшим двері, поступаються кращими місцями, прибирають зі столу за обідом, курять в кущах (старші в альтанці на лавках) і т. д. Ябедництво вважається абсолютно нормальним. Є типово англійська фраза – it’s not fair (це несправедливо), яка застосовується по відношенню до шпаргалок, ухилянню від покарання і взагалі у всіх випадках, коли вам випадково пощастило більше за інших. Загалом, замість того щоб чесно за вас порадіти, на вас негайно настукають. І на відміну від наших шкіл за це не б’ють! Але мені пощастило – я потрапила відразу в старший клас і автоматично стала «дідом», так що всі ці жахи спостерігала збоку.

Освіту в приватній школі – дороге задоволення, але незалежно від того, наскільки казково багаті батьки, кишенькових грошей у всіх однаково – по мінімуму. Ходити в затертому одязі і дірявих кросівках і в той же час від’їжджати додому на лімузині з особистим шофером – абсолютно нормально. В школі за 25 тисяч доларів в рік, в місцевому магазинчику, де продаються тільки фрукти, пластівці на сніданок, цукерки та марки, найбільше закуповуються іноземці – англійці рахують кожен пенс.

У старшій школі на вихідні можна їхати додому, але якщо ви залишилися, список розваг стандартний: поїздка на 4 години в магазини і кіно. В іншому ви надані самі собі і можете або спати, або знову-таки займатися.

В основному всі приватні школи дуже релігійні. Незалежно від того, з якої країни ви приїхали, яку віру сповідуєте, у школі ви зобов’язані ходити в церкву – 3 рази в тиждень по 20 хвилин і годину в неділю вранці. В їдальні не можна сідати, поки всі не зберуться і не вимовлять молитву перед їжею. Пам’ятаю, мене це страшенно дратувало, особливо з-за того, що не можна виспатися в неділю, – листи батькам я підписувала «ваша черниця». Але насправді релігійність, традиції і сама старовинна будівля просочують тебе атмосферою елітності до самих кісток.

Необхідно дуже серйозно підійти до вибору школи, від цього будуть залежати коло спілкування (краватка престижної школи служить розпізнавальним знаком в колі обраних), якість предметів, що викладаються (наприклад, в маленьких жіночих школах добре викладають літературу і мистецтво і гірше – точні науки), умови, в яких вам належить жити (від зовсім закритих шкіл на лоні природи до демократичних у великих містах) і наскільки легко вам буде адаптуватися (у змішаних школах набагато цікавіше і веселіше, але складніше зосередитися на навчанні).

Наступний після вибору школи крок – правильно зібрати речі. У більшості випадків вам запропонують голе ліжко без подушки та шкільну форму (для молодших і середніх класів). Але все з собою теж не привезеш, тому потрібно брати тільки необхідне і запастися грошима для подальшого ґрунтовного шопінгу. Якщо у вас в Англії немає знайомих, які могли б стати опікунами, їх можна найняти – вони стануть тимчасовими батьками, будуть вирішувати всі дрібні проблеми і допоможуть з купівлею всього необхідного.

Загалом, вирішуйте швидше, запасайтеся терпінням і їдьте. Вас будуть гарно вчити розумному і корисному, стрясати основи вашої бетонної ліні, змусять нарешті правильно харчуватися і багато рухатися. Я, наприклад, дуже багато винесла з закритої школи для благородних дівиць: крім всього перерахованого вище, їздити автостопом, засипати в будь-якій обстановці (навіть стоячи в церкві з відкритим піснярем в руці) і виживати в екстремальних ситуаціях. Все це в кінцевому підсумку зовсім скоро перетворить вас в справжню леді (або джентльмена) – повірте мені, таких людей вже так просто не роблять. Під цим я підписуюсь.

Автор: Варвара Безнадійна.

P. S. Втім не обов’язково їхати в Англію задля вивчення англійської мови, це можна робити і вдома за допомогою спеціальних навчальних матеріалів, які можна знайти на сайті https://uchiyaziki.ru/.