товари із шкіри

Види натуральних шкір

Велюр – шкіра з ворсовою поверхнею. Її отримують шліфуванням хромових шкір з боку бахтарми (нижня поверхня дубленої шкіри; бахтарма завжди повинна бути чистою і гладкою). Іншими словами, велюр виробляють не на обличчя, а на виворіт.

Нубук хромова шкіра з шліфованою лицьовою поверхнею. Вона виготовляється з високоякісної сировини – з оленячих, собачих шкур. Рідше – з інших м’яких еластичних шкір наприклад жеребка або верблюденят. Нубук популярний, хоча в шкарпетці примхливий – вода і навіть пальці залишають на ньому сліди.

Замша – шкіра жирового дублення з низьким густим ворсом. Це дорога шкіра, роблять її з шкіри оленя, овчини.

Свиняча шкіра – дешева. Зараз її навчилися добре обробляти, але вона не дуже практична – вбирає воду, при зволоженні сильно розтягується, а повітря пропускає погано.

Досвідчений покупець може спробувати визначити вихідну сировину за мерее (малюнок на шкірі після видалення волосу і щетини). Овчина має більш велику і пористу структуру, ніж козлина (овчину роблять з трьох-чотирьох літок, а козлину – тільки з молодих козенят). Свиняча шкіра більш зерниста, має характерну мерею – сліди від щетини розташовані на відносно великій відстані один від одного кущиками по дві-три “дірочки”. Однак при хорошому шліфуванні впізнати свинячу шкіру важко. Крім того, тисненням зараз можна зробити будь-яку мерею, варіантів тисячі.

Шкіра чи замінник

Найвірніший спосіб бути обдуреним – прикласти руку. Натуральна шкіра моментально потеплішає, а штучна холодною і залишиться.

На зрізі натуральної шкіри видно лицьовий шар і нижній, бахтармяний. На зрізі штучної видно лицьове плівкове покриття і нижній шар – волокнисту основа, до якої приклеюється покриття. Основа буває текстильна, наприклад. Навіть якщо край зроблений в загин, не лінуйтеся, відгорніть – і відразу все побачите.

По запаху відрізняти не раджу, виробники навчилися робити “шкіряний” запах. Раніше підпалювали шматочок шкіри і дивилися, плавиться. Зараз так перевіряти марно, штучна може так само обвуглюватися, як і натуральна. Малюнок буває не тільки на штучній шкірі. “Під крокодила” і “під змію” роблять і натуральну.

Ви вирішили поміняти рукавички

Рукавички повинні бути м’якими на дотик, всі стібки рівномірно стягнуті, без пропусків. Пропуск неприпустимий дефект. Рукавичка повинна тягнутися в поперечному напрямку. Тим і хороша гарна рукавичка – тягнеться до 16% ширини. Коли одягаєш на руку, вона розтягується, а при знятті приймає колишню форму. А в довжину рукавичка категорично не повинна тягнутися!

Якщо ви побачите, що тильна і долонна частини складаються з кусків, з’єднаних швом, то такі рукавички купувати не можна. Клаптеві рукавички не тягнуться в ширину, не еластичні, не щільно прилягають до руки. Клаптева рукавичка розкроюється без урахування напрямку тягучості шкіри.

Обов’язково перевірте міцність забарвлення шкіри, потріть світлою вологою ганчіркою. Якщо ганчірочка не забарвилася, значить, фарба міцна.

Всі види рукавичкових шкір зберігають тепло приблизно однаково. Тепло більше залежить від вкладиша – трикотажного, вовняного, напіввовняного. Для зимових рукавичок ніколи не застосовується синтетичний вкладиш, з ним руки свідомо будуть мерзнути. Рукавички з вкладишем з натурального хутра дорогі та рідкісні, із штучного хутра – зустрічаються частіше, вони на любителя.

Холодні рукавички краще купувати взагалі без підкладки. Нейлонова підкладка дратує руку.

Всі деталі повинні бути однієї міри і одного відтінку, особливо долонні та тильні боки – тут різнотонність категорично не допускається. До речі, зазвичай цим грішать рукавички кустарного виробництва. Рукавичку просто так, отак одразу, не зробиш, це не авоську і навіть не зшити сумку, потрібно багато технологічних операцій. Тому рукавички у дрібних виробників купувати не можна – вони не можуть бути хорошої якості.

Ви вибираєте взуття…

Внутрішні деталі взуття найчастіше роблять із взуттєвого картону: стирають целюлозне волокно, відходи натуральної шкіри, варять і пресують. Тому дуже важливо, щоб ці слабкі ланки були ідеально пристрочаті та приклеєні. Всередині взуття категорично не допускаються складки.

Поєднайте задники, перевірте висоту по задньому шву. Задній шов не повинен “гуляти”. Частий дефект – збивання парних рядків.

Підошва повинна бути приклеєна щільно (клей не стирчить!). Попросіть дозволу перегнути черевик навпіл. З хорошим черевиком нічого від цього не трапиться. Шкарпетки і задники повинні бути ущільнені. Якщо мнуться – взуття швидко втрачає форму, кособочиться.

Тепер поставте черевики поруч, перевірте симетричність і подобу. Перевірте, чи немає щілин між підошвою і каблуком. Нарешті, ще раз – рівномірність фарбування і відсутність дефектів шкіри (ще раз – тому що це відразу впадає в очі, і другий раз ми себе просто перевіряємо).

Куртку…

Ми вже звично вивчаємо якість прокрас і швів. На куртках нічого перешивати не можна, залишається слід. Товщина шматків шкіри повинна бути рівномірна. В місцях найбільшої напруги (лікті, плечі) можуть стояти шматки з чепрака (верхня, найтовстіша частина шкури). Буває, ставлять на куртку навіть пашину – пористу, неміцну шкіру.

Шкіра – сама по собі дуже довговічний матеріал. Якщо модельєр підібрав нитки такі ж міцні, як і сама шкіра, то куртці зносу не буде. А якщо нитки гнилі? Треба знайти де-небудь стирчалу ниточку і спробувати її відірвати нігтями або зубами.

Захопіть куртку пучкою і закрутіть сильно, не шкодуючи. Якщо слід не розгладився сам собою, значить, погана шкіра. Часто розтягують шкіру на спеціальних барабанах, щоб більше дециметрів стало. Шкіра стоншується, втрачає еластичність. Тикніть сильніше пальцем – і порветься.

Пошиття більшості “ринкових” курток залишає бажати кращого. З десяти тільки одна більш-менш. Якщо ви переглянули десять і всі здалися неякісними, більше часу не втрачайте: значить, всі погані.

Дублянку …

Дублянки найчастіше трапляються класичні “замша” і відносно нові – “обливні”. Обливні виходять з того ж велюру, обробленого за технологією “наполан”. Обливні роблять з грубої овчини – вівці старше чотирьох років, тому вони дешевші, але і дефекти на обливних зустрічаються частіше.

Купуючи таку дублянку, особливо ретельно стежте за рівномірністю товщини шкіри, відсутністю горбів і ямок. “Пучку”, випробувану нами при купівлі шкіряної куртки, тут теж згодиться. Але краще попросіть продавця самого щипати свій товар і подивіться, який буде результат.