Історія вина

Найдавніші середземноморські цивілізації знали вино, яке веде свій початок ймовірно з Персії. Що стосується Біблії, то в ній цей напій згадується щонайменше 521 раз, а його богами, свого часу, були Діонісій — в Греції і Вакх — в Римі.

Історія появи вина у Франції

Римляни під час своїх завоювань поширили культуру винограду. Ще фокійці, заснувавши Массілію (нині Марсель), долучили жителів цього регіону до мистецтва виготовлення вина, проте лише з появою римлян культура винограду набула поширення на території Галлії. Вона поширюється в I столітті в долині Рони, з’являється в II-му столітті в Бургундії і районі Бордо, в III столітті досягає долини Луари і, нарешті, в IV столітті — Шампані і долини Мозеля.

Хоча галли були великими любителями «браги» та «меду», вони дуже скоро сприйняли смак вина і стали прекрасними виноробами. Слава їх продукції швидко стала настільки велика, що імператор Домітій наказав викорчовувати половину виноградників Галлії, щоб захистити інтереси римських виноробів.

Пізніше імператор Пробус повернув галлам повне право висаджувати і розводити виноград, тим самим відродивши виноробну традицію стародавньої Франції.

Від епохи Риму до середніх віків

На початку IV століття імператор Костянтин офіційно визнав християнську релігію. Потреба у вині для релігійних обрядів сприяла поширенню виноградників. Цей процес не припинився з падінням і розпадом Римської імперії.

Розвиток виноградарства супроводжував появу монастирів і великих релігійних орденів. Так, зокрема, бенідиктинці відіграли велику роль у поширенні виноробства.

Транспортування вина в середні віки

У середні віки виноградники вже були складовою частиною пейзажу всіх регіонів Франції.

Починаючи з XII століття французьке вино стало експортним продуктом, основними клієнтами якого були Англія, Фландрія і німецькі країни. (Звісно в ті часи доставка вина була більш трудомісткою ніж у наші дні).

З цього часу його виготовлення здійснювалося під контролем, а в 1395 році французький король Філіп відважний вжив заходів щодо захисту його якості.

Вино в середні віки

Споживання та продаж вин

Бурхливе демографічне зростання і розвиток торгівлі призвели до збільшення споживання вина в XIII — XIV століттях.

Пізніше, в XVIII столітті повсюдне поширення пляшок і пробок дало можливість наблизити мережу торгівлі до місць споживання.

Одночасно власники і негоціанти прийшли на зміну духовенству і аристократам.

Нарешті, в XIX столітті залізниця відкрила шлях до комерціалізації південних вин і привела до занепаду виноградників в північній частині країни (Іль-де-Франс, Схід.). Так, в одному тільки департаменті Еро площі, засаджені виноградниками, збільшилися з 73 000 га в 1816 році до 114 000 га в 1850 році.

Виноградник під загрозою

Але тут вибухнула криза філоксери, маленького жучка, який прийшов з Америки. З’явившись в Гарі в 1864 році, він знищив майже всі французькі виноградники.

З цим лихом вдалося впоратися за допомогою щеплення французьких саджанців з матеріалу, виведеного шляхом схрещування з використанням сортів американського винограду, стійких до філоксери. Однак треба було відновлювати весь національний парк виноградників, і в деяких регіонах остаточно відмовилися від виноградарства.

Криза філоксери призвела до нестачі вина, створивши благодатну основу для підробок і виготовлення штучних вин. Щоб покінчити з цими зловживаннями, закон від 14 серпня 1889 року встановив офіційне визначення вина як «продукту повної або часткової ферментації свіжого винограду або свіжого виноградного соку», а в 1905 році була утворена служба по боротьбі з підробками.

Після відновлення парку виноградників настало перевиробництво і падіння курсу вина. У 1907 році криза збуту продукції посилилася і викликала вибух невдоволення виноградарів півдня на чолі з Марселеном Альбером, «винним імператором».

Перша світова війна стала періодом поганих врожаїв внаслідок недостатнього догляду за виноградниками, проте незабаром процвітання повернулося знову. У 1931-1939 роках виробництво збільшилося настільки, що воно знову стало надлишковим.

Втручання влади знадобилося і на цей раз: ринок був оздоровлений за допомогою заходів щодо стримування високих прибутків і заборони на нові посадки.

вина

Поява найменувань за походженням

Зі створенням в 1935 році НІНП (Національного інституту найменувань за походженням) питання, пов’язані з відомими винами Франції, регулюються за допомогою законодавчого Кодексу про контрольовані найменуваннях за походженням. Надалі, в 1949 році, цьому інституту була також доручена регламентація, що стосується найменувань за походженням – марочних вин вищої якості. Крім того, в 1979 році НМСВ (Національна Міжпрофесійна Служба Вин) стала відповідати за регламентацію місцевих вин і всіх столових Вин.

Завдяки цим заходам французьке виноградарство пропонує споживачам виключно різноманітну гаму вин високої якості, популярність яких визнана професіоналами всього світу.