Алхімічна лабораторія

Самогонний апарат – мабуть найдавніше пристосування для приготування міцного алкоголю. Поступово вдосконалюючись, вони дійшли до наших днів. Самогон також, як і дистилятор зазнавав змін

Самогонні апарати в Стародавньому світі

Самогон відомий людям з найдавніших часів, не варто вам пояснювати, що це натуральний міцний напій, що виготовляється шляхом перегонки (дистиляції) браги з цукрового сиропу.

Брага також може бути отриманою з продуктів, в складі яких є цукор і крохмаль – буряк, пшениця, фруктове або ягідне варення, картопля і т. д.

Перші дистилятори з’явилися на початку нашої ери – стародавні римляни, єгиптяни і греки використовували його для відділення ефірних масел від води. Відбувалося це в глиняних посудинах з трубками з металу.

самогоноваріння в Египті

Найцікавіше, що незважаючи на широкий розвиток виноробства в той час, ніхто не здогадався закинути в дистилятор винну брагу.

Самий підприємливий народ стародавнього світу – араби вели спроби вдосконалити пристрій, виготовивши куб з міді (добре не з свинцю, а то потравилися б всі). Це дозволило поліпшити властивості відокремлюваних рідин і масел. Завдяки хімічним і фізичним властивостям мідь нагрівалася рівномірно і сприяла адсорбції шкідливих і зайвих домішок.

Два відомих мідних пристрої арабів аламбік і алькітара дозволили поліпшити відділення ефірних масел від води. Надалі їх стали використовувати при виробництві бренді.

Аламбік

Ще один цікавий апарат був знайдений в Болгарії. Його відносять до IX століття. Він являв собою конструкцію з трьох посудин, найбільший з яких ставився прямо на вогонь – там починався процес кипіння. Через другу посудину проходили пари спирту і надалі спирт надходив по глиняній трубі в останню посудину з міді, на стінках якої пар і осідав

Самогонні апарати в середні віки

У середні віки вдосконалили спосіб дистиляції алхіміки та лікарі, які виготовляли різні есенції і цілющі масла. У процесі досліджень нових зіль вони змінювали довжину трубок і надавали їм вигнуті форми, використовували судини зі скла.

самогоноваріння в середні віки

В результаті подібних пошуків один італійський чернець на ім’я Валентіус, перегнавши через дистилятор вино, створив так звану «аквавіту», за допомогою якої намагалися загоювати рани, зцілювати легеневі захворювання. Незабаром напій стали давати сумуючим хворим і він, чудодійним чином (ще б пак!) веселив їх.

А в 16-му столітті монах Базіль Валентин здійснює прорив в самогоноварінні – він зауважив, що коли трубку опускаєш в холодну воду процес дистиляції відбувається в рази швидше. Ще він для себе зазначив, що якщо перегнати напій повторно – він стане міцнішим і чистішим.

“Золотий Вік” самогоноваріння настав. Форми і конструкції апаратів для перегонки алкоголю змінюються і вдосконалюються. З’являються нові алкогольні напої – ром, чача, кальвадос, коньяк, саке та інші. Вся продукція виготовлялася з дарів природи певної географічної спільності – так з’явилися національні міцні напої.

У Франції вдосконалили арабський аламбік і стали називати шарантським апаратом – тепер він має ємність для нагріву браги і охолодження парів. (До речі придбати сучасний самогонний апарат можна зокрема на сайті https://mirbeer.com.ua/ru/).

Самогоноваріння на Русі

Починаючи з 15-го століття на Русі в народі стали вживати хмільні бражні напої з ягід, заготовлюваних на зиму. Напій, природно, багатьом припав до душі, тому що він веселив і по міцності був краще ніж квас.

На винокурнях заможних людей алкогольні напої виготовлялися шляхом кустарного виробництва, поки в 16 столітті з Європи не дістався аламбік.

Вже в 17-му столітті купці і поміщики почали пошук нових рецептур з ягід, горіхів і трав. Експериментували самі або запозичили в інших народів.

Вже в 17-му столітті купці і поміщики почали пошук нових рецептур з ягід, горіхів і трав. Експериментували самі або запозичили в інших народів.

Так поступово в Росії в кожній родині з’явився свій апарат. У бідних він був простіше з глини або дерева. Пізніше вони були замінені на металеві, що дало можливість виготовляти напої в промислових масштабах.

самогоноваріння

У XIX столітті самогоноваріння заохочувалося державою. Навіть ченці готували настоянки і зілля. У свята у простолюдинів була популярна Картопляна самогонка, а шляхетні ж люди любили до столу подавати журавлинну горілку (такий ось російський варіант коньяку).

Ще в XIX столітті була вдосконалена технологія самогоноваріння шляхом більш рівномірного нагрівання браги.

Так почалася епоха ректифікації. Була створена спеціальна установка, де пар ефективніше поділявся на летючі фракції і важкі домішки. Спирт, який виходив на виході був до 96% звичайного і не містив хвостів. Великий крок до промислового виробництва спирту (ну для медичних і господарських потреб це безсумнівно було потрібно).

Самогоноваріння в Новій і новітній історії

В кінці XIX століття держава змінила своє ставлення до кустарного виробництва алкоголю в будь-яких його формах (мабуть заважало національній економіці, спиртові заводи стояли через самогонників). Що примітно – в селі самогоноваріння не було під забороною аж до утворення СРСР.

Вже в Радянський час в 20 роки держава остаточно заборонила займатися самогоноварінням, а всі винокурні були націоналізовані. Якість самогону в ці та наступні роки була не найкращою через велику кількість підпільних цехів і винокурень.

У 80-ті роки радянська влада невдало спробувала боротися з алкоголізмом в країні. Але “сухий закон” ніде нормально не спрацьовував, в т. ч. і в СРСР. Проте вирубувалися виноградники і посилено вилучалися самогонні апарати у простих громадян.