алкогольна залежність

У міфах, створених древніми римлянами, розповідається, що Юпітер володів красивим, досконалим тілом, величезною фізичною силою і великим розумом. А його син Вулкан народився кульгавим, неприборканим, тому що був зачатий Юпітером у п’яному вигляді.

За законами стародавніх римлян суворо заборонялося пити спиртні напої молодим людям до тридцяти років. Пояснювалося це тим, що саме в ці роки повного фізичного і розумового розквіту молоді люди одружуються, створюють сім’ю. Більш того, під час весілля нареченому і нареченій заборонялося пити вино, так як сп’яніння шкідливо відбивається на майбутніх дітях. Чудовий звичай! (Між іншим, такі ж звичаї були і в Стародавній Русі!)

Медична практика повсякденно підтверджує, що спадкові хвороби існують. «Спадкових хвороб» відомо близько п’ятисот.

Іноді передається тільки так звана схильність до хвороби. Так, лікарі нерідко спостерігають передачу з покоління в покоління деяких нервово-психічних хвороб або схильностей до них. Нерідко причина подібних захворювань – алкоголізм і наркоманія. Встановлено, що в потомстві алкоголіків і наркоманів дуже велика кількість нервово-психічних хворих.

Наведу кілька прикладів зі своєї лікарської практики. Батько двох дітей написав скаргу на п’ятьох лікарів, які «не хочуть, так, видно, і не вміють вилікувати його сина і дочку». Розповідаючи мені історію хвороби своїх дітей, цей батько стверджував, що діти народилися здоровими, а школа своїм режимом і педагоги їх «зіпсували». Так, наприклад, у сина з третього класу стало виявлятися виражене недоумство, а у дівчинки прогресивно погіршувався зір. Лаючи лікарів і педагогів, він “забув” розповісти мені, що ще до народження дітей “безбожно пив” (про це мені потім «по секрету» повідомила його дружина) і тільки через ряд років після народження дітей “перейшов” на помірні дози.

…В мій лікарський кабінет увійшли батько, мати і троє дітей у віці від шести до дванадцяти років. Сім’я ця постійно живе на Півночі. Батьки хотіли, нарешті, з’ясувати причину свого нещастя. Справа в тому, що старша дівчинка була божевільною і далі другого класу вчитися не змогла; середній хлопчик страждав епілептичними припадками, а молодша дочка народилася з розщепленою верхньою губою, потворно викривленою носовою перегородкою і шістьма пальцями на правій руці. Батьки виглядали богатирями. Однак це було оманливе враження. Незважаючи на високий зріст і помірну повноту, у батька був сизувато-ліловий колір обличчя, особливо носа, і легка, ледве помітна одутлість.

З’ясувалося, що він часто пиячив до одруження і, тільки одружившись, став пити рідше. Мати теж вважала корисним зрідка випити чарку горілки, а під час годування дітей постійно пила пиво. Одна випадкова знайома запевняла її, нібито пиво сприяє додаванню молока.

Я вислала дітей з кабінету і змушена була сказати батькам, що саме спиртні напої так важко відбилися на здоров’ї дітей. Обоє з подружжя здивувалися. Батько навіть усміхнувся і запевнив, що особисто його здоров’я ніяк не постраждало, тому що вживає він зазвичай «малі дози».

До речі, про малі дози алкоголю. Відомий німецький психіатр Е. Крепелін провів численні спостереження, щоб визначити, як впливають малі дози алкоголю на діяльність людини. В результаті цих досліджень було встановлено, що навіть малі дози спиртних напоїв порушують точність прицілу у стрільців, правильність і швидкість набору тексту на клавіатурі, увагу і пам’ять у школярів. Про це ж свідчать численні досліди професора І. В. Стрільчука, який встановив, що малі дози алкоголю шкідливо впливають на окремі функції вищої нервової діяльності, зокрема, на пам’ять і увагу.

Відомі випадки, коли алкоголь був причиною трагічної смерті і важких захворювань у дітей. В одній сільській місцевості від найсильніших судом у стані отруєння загинула здорова тримісячна дитина. Її мати на сімейних урочистостях випила пару чарок самогону, а через півгодини годувала дитину грудним молоком.

А ось ще один приклад. Годуюча мати за порадою сусідки пила пиво. Її немовля важко захворіло запаленням нирок. Справа в тому, що пиво, систематично вживане, дратує сечові шляхи і нерідко призводить до важких захворювань внутрішніх органів. (У медицині відомий також термін “пивне серце” – це збільшене в розмірах, ожиріле, зі слабкими м’язами, недовговічне серце.)

Випадки, коли молоді слідують дурним порадам «пити пиво, щоб прибувало молоко», дуже часті. Розплата за легковір буває зазвичай дуже жорстокою. Слабке сп’яніння матері — сильнодіючий засіб для немовляти. Алкоголь дуже швидко проникає в молоко матері-жінки, в результаті у дитини настає отруєння або нервовий розлад у вигляді безсоння, судоми, а іноді і смерть.

У Парижі був проведений такий дослід: годувальницям давали маленькі дози алкоголю. Через чверть години алкоголь виявлявся в грудному молоці. Досвід цей дуже переконливий. Зрозуміло, чому діти, вигодувані питущими матерями або питущими годувальницями, страждали надалі епілепсією та іншими психічними хворобами.

Французькі дослідники-економісти писали: «Алкоголь наповнює половину наших притулків для божевільних і майже повністю наші в’язниці; він збільшує на 25-30% загальну смертність, дає 50% страждаючих на туберкульоз; алкоголізм батьків збільшує на 50% смертність дітей; пияцтво веде до виродження націй».

Навіть одноразове сп’яніння в момент зачаття може бути причиною недоумства народженої дитини та інших хвороб, супутніх їй в житті.

До нас, лікарів, зі скаргою на повну імпотенцію нерідко звертаються молоді люди. «Винуватець» нещастя більшості таких пацієнтів — алкоголь. Адже, проникаючи в кров, а отже, в усі внутрішні органи, він послаблює їх функції. Крім того, дія алкоголю шкідливо позначається на чоловічому насінні — сперматозоїдах і на жіночій яйцеклітині. Під впливом алкоголю вони зморщуються, іноді неправильно з’єднуються, що може привести до фізичної потворності плода або до його загибелі.

Видатний фізіолог І. М. Сеченов в результаті численних експериментів з’ясував, що алкоголь позбавляє кров здатності повністю поглинати кисень і згубно впливає на діяльність головного мозку — на центральну нервову систему.

Таким чином, вченими встановлено, що хвороби, породжувані алкоголізмом, передаються у спадок, але це зовсім не означає, що алкоголізм — захворювання спадкове.

Тільки середовище, яке оточує дітей з дитинства, погані приклади старших призводять до того, що син “успадковує” пристрасть до спиртного. Мені відома сім’я, в якій народилися і виросли двоє синів-близнюків. Ось як склалася доля цих дітей.

Після народження дітей батько часто випивав. До сорока років він став справжнім алкоголіком. Постійні п’янки привели сім’ю до повної убогості. Дружина, змучена пияцтвом, дебошами чоловіка, скоро померла. Одну дитину визначили в дитячий будинок, а іншу взяла до себе тітка, яка жила в одній квартирі з батьком дітей.

Йшли роки. Хлопчик, який виховувався в дитячому будинку, успішно навчався, закінчив ремісниче училище, а потім технікум. Юнак став відмінним фахівцем. Він ніколи не пив спиртних напоїв і вважав це ганьбою.

Його брат ріс пліч-о-пліч з пияком-батьком. Він був спочатку просто свідком, а потім учасником п’янок і, врешті-решт, сам пристрастився до алкоголю.

Так само склалася доля в сім’ї однієї жінки. У будинку часто збиралися гості, і на столі обов’язково з’являлася горілка, вино, пиво. Син постійно був присутній на сімейних п’янках. Гості і батько пригощали дитину спиртними напоями. Тож не дивно, що хлопчик надалі сам перетворився на пияка!

На закінчення кілька порад. Дитина не повинна бути свідком, а тим більше учасником навіть самих «нешкідливих» пиятик. Нерідко батьки наливають в чарки лимонад, щоб діти, беручи приклад з дорослих, могли випити «за здоров’я». Це створює своєрідний рефлекс, звичку запросто ставитися до алкогольних напоїв і вважати випивку звичайним і навіть привабливим явищем.

Ми не говоримо вже про те, який згубний вплив роблять на дітей упереджені до алкоголю батьки. У сім’ях п’яниць діти чують лихослів’я, є учасниками скандалів. В результаті вони стають нервовими, розсіяними, погано вчаться.

Алкоголізм виліковний, (як втім, і наркоманія). У містах і районних центрах є спеціальні психоневрологічні лікарні та диспансери з наркологічними кабінетами, один з них це Клиника наркологии «Будущее». Прийом хворих ведуть лікарі-наркологи. В руках медицини є потужні засоби лікування: медикаментозні (за допомогою ліків), психотерапія, гіпноз. В одних випадках можна лікуватися амбулаторно, в інших – в лікарні. Це вирішує лікар. Той, хто серйозно поставиться до лікування, неодмінно стане здоровим. Головне – це бажання позбутися алкоголізму. Запорука успішного лікування — повна відмова від спиртних напоїв.

Слід пам’ятати, що лікування принесе користь не тільки хворому, але і його дітям, онукам і правнукам.

Автор: Л. Богданович.