Пасха

Обов’язковою кулінарною стравою на Великодньому столі завжди була освячена в церкві паска. Звичайно для пасок готували багато тісті, так як у великому обсязі тісто краще бродить. На відміну від тіста для пирогів, куди не кладуться яйця, в пасхальне тісто кладуть багато яєць, збитих в піну білків, багато вершкового масла і цукру. Всі ці компоненти дозволяють отримати дуже здобне тісто, а готові паски довго зберігаються, не черствіючи. Так як паски готують з дріжджового тіста, то для того, щоб дріжджі краще “працювали” і могли б “підняти” всю здобу, тісто не можна відразу перевантажувати здобою. Тому пасхальне тісто готують в кілька прийомів, вводячи поступово багато масла, яєць, цукру. Тісто треба буквально виходжувати, плекати, оберігати від протягів, укутувати подушками. (До речі разом с паскою чудово смакують і інші солодощі, як наприклад цукерка ТМ «Волинські солодощі» )

Як правило, тісто зачиняють в ніч з четверга на п’ятницю, весь день в п’ятницю печуть, а в ніч з суботи на неділю – освячують. Паски їдять весь Великодній тиждень. Для випікання пасок використовують спеціальні металеві високі циліндричні форми з товстої жерсті. Можна користуватися металевими алюмінієвими каструлями об’ємом 1-1,5 л, але не більше, так як в газовій або електричній домашній плиті тісто може не пропектися. Випікали їх, зрозуміло, в печі. Приготоване тісто розкладають у високі пасхальні форми, ретельно і рясно змащені розм’якшеним (але не рідким) маслом, заповнюючи їх тістом лише наполовину. Коли тісто підніметься врівень з краями форми, обережно ставлять в духовку і випікають при температурі 180 градусів до готовності.

Тривалість випічки паски залежить від її розміру і може тривати від 1 до 1,5-2 год. Готові паски прикрашають глазур’ю, символічними написами, горіхами, цукатами та іншими оздоблювальними засобами, такими, наприклад, як кольоровий цукровий мачок. Раніше мачок для обробки пасок продавали в магазинах, тепер в деяких будинках, де підтримують старовинні традиції, можна бачити паски, посипані різнокольоровим пофарбованим пшоном. Це кольорове посипання ознака класичної паски.

P. S. По матеріалам: http://www.cukorka.com.ua/ua/catalog/konfety/”