Помідори

З численних вірусних хвороб помідорів найбільшу небезпеку представляють мозаїчні. При цих захворюваннях на листках з’являються світло-зелені або жовті плями, нормальні ділянки ростуть сильніше, ніж уражені, чому форма листа стає потворною. Іноді на стеблах, листках і плодах утворюються темно-коричневі смуги, так звані некрози.

Найпоширеніший збудник цієї хвороби – вірус мозаїчної хвороби тютюну. Як це не дивно, переносниками його є головним чином самі овочівники. Це відбувається, наприклад, при пересадці розсади, коли на руки садівника потрапляє сік хворих рослин.

Часом вірус знаходиться прямо на насінні. Значить перед посівом насіння помідора треба піддати противірусній обробці. Для цього їх занурте на п’ять хвилин в 1% розчин марганцевокислого калію, а потім промийте чистою водою. Вірус може зимувати і в землі, тому грунт в парниках слід щорічно міняти.

Мозаїчну хворобу у помідора може викликати і вірус огіркової мозаїки, який поширюється за допомогою попелиць, а також різні віруси, що вражають картоплю. У зв’язку з цим не саджайте помідори поблизу картоплі, знищуйте попелиць.

Нерідко на листках і плодах з’являються бронзові плями. Це ще одна хвороба помідорів. Вона так і називається – бронзовість. Вражає не тільки помідори, а й декоративні рослини, наприклад жоржини. Поширюється маленькими комахами – трипсами.

Як боротися з бронзовістю? По-перше, ділянки для помідорів треба вибирати подалі від багаторічних декоративних рослин, де водяться переносники хвороби, і не допускати бур’янів. І, по-друге, знищувати трипсів, використовуючи відповідні інсектициди.

Також поширений вірус стовбур. На уражених рослинах з’являються потворні квіти, чашечки їх сильно розростаються. У ряді випадків квіти перетворюються в зелені гілочки і плоди зовсім не зав’язуються. А якщо на хворому кущі і з’являються плоди, то вони мають неприємний смак і дерев’янисті.

Хвороба не передається соком. Її вірус зимує в різних бур’янах рослинах, наприклад у в’юнка, і переноситься на помідори особливими видами цикадок. Один з основних способів боротьби зі стовбуром – знищення багаторічних бур’янів і зимуючих на них цикадок. Крім того, стовбур починає проявлятися тільки в половині липня. Отже, чим раніше буде висаджена розсада, тим більше врожаю вдасться отримати до захворювання. При цьому необхідно врахувати, що густі посадки уражаються стовбуром менше, ніж рідкісні, а деякі сорти помідора, особливо штамбові, мало чутливі до цього захворювання.

P. S. Как видите болеют не только люди, но и овощи, а чтобы болезни обходили вас стороной необходимо пользоваться качественными лекарствами, таким как бактоблис инструкция которого детально описывает правила его применения.