овочі

Навесні багато хто відчуває нездужання. Це природно. Адже взимку ми вживаємо менше вітамінів, ніж влітку і восени. В результаті організм слабшає і потребує відновлення захисних сил. Ось чому навесні треба терміново включати в раціон харчування ранні овочі: зелену капусту, зелені лопатки гороху, квасолю, зелену цибулю, петрушку та інші. Ці овочі – справжня «фабрика» вітамінів. Багато в них і мікроелементів.

Ще в давні часи, коли люди не мали уявлення про вітаміни, в арсеналі лікувальних засобів овочі і трави займали почесне місце.

Якими ж речовинами багаті весняні овочі? В першу чергу це фолієва кислота, яка разом з вітаміном В2 застосовується як ефективний засіб для лікування деяких видів анемій (недокрів’я). Надходження в організм фолієвої кислоти і вітаміну В2 також попереджає розвиток недокрів’я. Крім того, зелені овочі володіють і антисклеротичними властивостями. Справа в тому, що вони підсилюють дію метіоніну, який потрапляє в організм, наприклад, з таким продуктом, як сир (відомо, що саме сир рекомендований як продукт номер один, що попереджає атеросклероз). В овочах також міститься вітамін К (філлохінон) – речовина, що нормалізує процеси згортання крові і попереджає крововиливи.

Напевно, не всі знають, що рання зелена капуста містить стільки ж вітаміну С, скільки мандарини. Крім того, в ній в десять разів більше цього вітаміну, ніж у винограді, і в три рази більше, ніж в бананах. На цьому переваги капусти не вичерпуються. Вітамін С поєднується в ній з вітаміном Р, а це означає, що продукт цінний як засіб, що зміцнює судини. На відміну від білокачанної капусти в зеленій капусті міститься також і каротин (3 мг), тобто в шість разів більше, ніж у цвітній капусті. Значення каротину не вичерпується його здатністю перетворюватися в організмі у вітамін А (як відомо, саме цей вітамін нормалізує зір, зміцнює шкірний покрив і т. д. Крім того, каротин виконує і самостійну роль, беручи участь в роботі надниркових залоз).

Зелена капуста містить також холін, причому у великих кількостях – 250 мг в 100 грамах продукту. Відомо, що холін розглядається вченими як засіб проти атеросклерозу. У великих кількостях ця речовина присутня в яєчних жовтках і печіночному екстракті. Однак яйцями і печінкою літнім людям і людям, що страждають на хворобу серця зловживати не можна. Тому навесні ці продукти цілком може замінити зелена капуста.

До речі, в ній холіну в 3 рази більше, ніж в м’ясі та рибі, в 5 разів більше, ніж в сирі, і в 15 разів більше, ніж в молоці.

Корисна капуста і повним людям. Справа в тому, що тартронова кислота – одна з складових речовин капусти. Ця кислота затримує перетворення в організмі вуглеводів в жири, перешкоджаючи надмірному відкладенню жиру.

Зазвичай прийнято вважати, що основне джерело вітаміну групи В – це грубі сорти хліба і інші вироби з цільного зерна. Однак це не зовсім так. Зелений горошок не тільки не поступається зерновим продуктам за змістом цього вітаміну, але в ряді випадків і перевершує їх. Якщо в житньому хлібі вітаміну В1 0,15 мг, вітаміну В2 0,13 мг, а вітаміну РР – 0,45 мг, то в зеленому горошку вітаміну В, – 0,34 мг, В2 – 0,19 мг і вітаміну РР – 2,0 мг.

У зеленому горошку також багато холіну та інозиту – активних протисклеротичних речовин. Холіну – 263 мг, приблизно стільки ж, скільки в зеленій капусті.

Що ж стосується так званих пряних овочів – зеленої цибулі, петрушки, кропу, – в них містяться фітонциди – речовини, які мають бактерицидну дію. Саме тому зелена цибуля, петрушка і кріп сприятливо впливають на кишкову мікрофлору, пригнічуючи в ній гнильні процеси.

P. S. И в любом случае овощи являются важным ингредиентом многих изысканных блюд, в том числе и так званной высокой кухни, поэтому многие рестораны заботятся не только о таких вещах как, чтобы набор столовых приборов Berghoff был в идеальном виде на столах, но и о поставках свежей капусты на кухню.