вина

Вино відомо з V століття до нашої ери і з тих незапам’ятних часів незмінно використовувалося для релігійних ритуалів і виразу поваги до пам’яті предків, душевної розваги і проголошення здравниць на честь рідних і друзів.

Багато відомих особистості відрізнялися своєрідністю питних правил, успішно поєднуючи це заняття з літературною та іншою творчістю. Так, Пушкін рекомендує в хвилини смутку «відкоркувати пляшку шампанського»; в Олександра Блока «пияки з очима кроликів» кричать «in vino Veritas»; Осип Мандельштам нарікає на те, що «від легкого життя ми зійшли з розуму: з ранку вино, а ввечері похмілля»; самотній Іван Олексійович Бунін сумно налаштовує себе: «камін Затоплю, буду пити»; ностальгічний Йосип Бродський у «Листах римському другу» благає його: «Приїжджай, вина поп’ємо, закусимо хлібом».

Окрім вишуканого відношення до вина, у всі часи скрізь цінувалися його цілющі, тонізуючі властивості. Загальновідомо, що французи в найменшій мірі схильні до серцево-судинних захворювань, гіпертонії і проблем, пов’язаних з підвищеним рівнем холестерину. Причина – регулярне споживання червоного вина, що містить танін. Уміння цінувати і пити благородні добрі вина є однією з характерних ознак гарного стилю і смаку.

Вино дозріває в бочках у присутності повітря і старіє (тобто облагороджується) у пляшках без доступу повітря. Спочатку воно має один колір, а через 15-20 років набуває новий відтінок та іншу в’язкість.

Смак вина, букет, колір, запах, присмак, наявність кислотності, цукру – все це нагадає вам полотно, виконане пензлем винороба. Вино, як будь-який продукт, що сприймається різними людьми по-різному. Одні знаходять присмак горіха, інші – малини, треті – запах квітучої липи, четверті – кропиви після дощу.

Дуже важлива температура, при якій пробують вина. Для столових білих краща температура 12-14 градусів, для червоних -16-18. Потрібна також певна послідовність дегустування. Легкі вина повинні передувати міцним, міцні – солодким, білі – червоним, молоді – витриманим. Вина особливо гарні в правильному поєднанні з їжею. Сухі білі подаються до витончених страв із риби, морепродуктів, паштетів, а також до деяких сирів. М’ясні страви, як правило, гарні з сухими червоними винами. До деяких вин взагалі не потрібно ніяких доповнень. Їх п’ють окремо, щоб насолодитися букетом.

Найпочесніше місце на світовому Олімпі виноробства по праву займає Франція. Багато існуючих й донині виноградників Бордо, Бургундії, долини Луари ведуть літочислення з XI – XII ст. В XIX столітті після введення у Франції класифікації виноградників окремі елітні вина отримали особливий статус, який дозволяв продавати за найвищими цінами. Так, у 1855 році трьом винам з Медока – Lafite Roths – chiia, Chateau Margaux і Grand vin de Latour був привласнений титул великих вин. Тільки через сто з лишнім років до них приєдналися ще два вина – Chateau Haut-Brion (1965) і Mouton Rothschild (1973).

Власники замків, що виробляють вино, – широко відомі і найбагатші люди світу. Зокрема, два замку – Chateau Mouton і Chateau Lafite – належать родині Ротшильдів; Chateau Haut-Brion графині Люксембурзькій де Муше; Chateau Margaux – досить заможному грецькому судновласнику. Хороші вина (наприклад, майже всі вина Бордо) – це такий продукт, який з часом тільки дорожчає. А оскільки хороше сухе вино після розливу в пляшки продовжує жити 30 – 40 і більше років, ви можете бути впевнені в тому, що воно завжди буде в ціні.

Ті, хто віддає перевагу сухим бордоським винам – Petrus, Chateau Lafite Rothschild, Chateau Margaux – більш солодкі, можуть вибрати один із знаменитих лікерних вин місцевості Sauternes, де виробляють вина, які можна зберігати століттями. Серед них одне з найдорожчих вин Франції – легендарне Chateau d’yquem, а також Chateau Rieussec і Chateau Guiraud з приголомшливим фруктовим ароматом і, нарешті, вишукане Chateau Filhot. Бургундські вина постачає на ринок одна з кращих виноробних фірм Бургундії – будинок Faively, заснований в 1825 році. Аналогічні сорти вин виробляє і продає відома фірма Theodore Jouvet, створена у 1883 році. Білі сухі вина Chablis і Montrachet так само хороші, як червоні Corton, Pommard і Mercurey.

Бажаючим отримати задоволення від домашнього обіду з келихом справжнього французького червоного можна порекомендувати наступні відносно недорогі (10 -12 доларів за пляшку), але відмінні вина. «Chinon», яке називають «вином, старим в бочці», відрізняється великою м’якістю, ніжним, пишним ароматом і присмаком туренського дуба, зеленого перцю і спецій. «Chateau Lamothe Oissac» виробляють в Медоку (на півночі провінції Бордо), де багато дощів, але замало сонця. Воно відрізняється від інших червоних вин тим, що робиться з старого винограду і містить багато таніну. У «Chateau Matereau» ви відчуєте особливий смак – поєднання таніну з фруктовим ароматом.

При покупці французьких вин уважно вивчіть етикетку. У першому рядку завжди вказується місцевість, де зроблено вино (найчастіше це назва однієї з виноробних областей). Другий рядок – назва – вина (як правило, ім’я найстарішого виробника або назва його замку). У третьому рядку вказується якість вина, яка поділяється на чотири ступені. Напис appelation controlee або абревіатура VDQS свідчить про те, що вино вищої якості. Vin de pays означає специфічний сорт того чи іншого регіону (тобто місцеве вино). Vin de table – ординарне столове вино. На кольєретці ви знайдете рік врожаю винограду. Варто також звернути увагу на пластикове покриття горлечка пляшки. Зверху на ньому видавлюється назва вина, герб чи переплетена виноградна лоза. І, нарешті, останнім сертифікатом якості є пробка. На ній ставляться рік і місце розливу, а іноді і назва вина.

Чилійська компанія Дон Мелькор де Конча і Торо є абсолютним лідером серед виноробів Чилі. Особливості грунту, води і клімату дозволяють їй вирощувати на своїх виноградниках сорти винограду, що дають вину насичений колір, виняткову структуру і прекрасний смак. До того ж всі рослини мають відмінне «здоров’я», оскільки Чилі – одна з небагатьох країн, вільних від філоксери.

Найбільшою популярністю в Чилі і за її межами по праву користуються витримані вина з Casillero del Diablo Підвалу Диявола. Візьмемо, приміром, Cabernet Sauvignon. Після завершення ферментації вино витримують від 6 до 18 місяців в бочках з американського чи французького дуба, а потім ще від 6 до 15 місяців в пляшках в захищеному від світла місці при низькій температурі. Іноді при виробництві вина дотримуються ще більш високі технологічні стандарти, і тоді вважається, що воно досягає зрілості після 4 – 6 років витримки, а найбільшу насолоду дарує у віці 20 і більше років.

Вино дуже смачне саме по собі і відмінно поєднується з паштетами і червоним м’ясом. Інше вино з Підвалу Диявола – Sauvignon Blanc виробляється з винограду однойменної назви. Це біле сухе вино високої якості з фруктовим смаком, є чудовим доповненням до рибних страв та птиці. А такий представник Підвалу Диявола, як Chardonnay, після завершення процесу ферментації 8 місяців витримується в бочках з американського дуба, а потім ще понад 6 місяців – в пляшках.

Класичний сухий смак цього відмінно збалансованого вина робить його незамінним супутником страв з риби і морепродуктів.

Серед чилійських купажованих вин можна виділити наступні: Sauvignon Blanc/Semillon – біле сухе вино, яке складене із сортів винограду, що використовуються у багатьох замках Франції. Sauvignon Blanc надає вину комплексність і стиль, a Semillon – фруктовий букет і врівноваженість.

Chardonnay/Sauvignon Blanc – біле сухе вино, що отримується шляхом змішування двох благородних сортів винограду, Chardonnay привносить фруктовий букет і характер, а Sauvignon Blanc надає вину комплексність і стиль.

Merlot/Malbec – це освіжаюче м’яке червоне вино з легким фруктовим смаком чудово в поєднанні з будь-якими м’ясними стравами і сирами.

Один зі світових лідерів за популярністю у споживачів – іспанський херес отримав назву від однойменного міста в Андалусії. За складністю та оригінальністю виготовлення херес по праву вважається унікальним вином. Різні вина хересів містяться в спеціальних сховищах – «бодегах», які відрізняються від звичайних винних погребів, оскільки знаходяться не під землею, а на поверхні і наскрізь пронизані сонячним світлом і теплим повітрям. Таке розташування «бодег» пояснюється тим, що тільки висока температура і вологість сприяють виникненню в бочках цвілевого грибка «флора», який в свою чергу захищає майбутній херес від окислення.

Всі бочки з хересом, що зберігаються в «бодегах», будуються за принципом «солера», тобто сполучаються між собою таким чином, що більш молоде вино з верхніх рядів постійно підживлюється більш старими хересами з нижніх рядів. В результаті всі види хересів набувають вишуканий смак і букет. Найлегший, світло-золотистий сухий херес називається «фіно». Саме його вважають за краще самі іспанці, незмінно вживаючи в якості аперитиву. На відміну від усіх інших видів хереса «фіно» ніколи не буває солодким. Більш міцний і темний херес носить ім’я «амонтільядо», добре відоме читачу по розповіді Едгара По «Бочонок амонтільядо». І, нарешті, найбільш міцний, самий темний і самий солодкий херес – це «олоросо».

Найбільший іспанський експортер вина – сім’я Торрес (випускає щорічно близько 2 млн. ящиків вина і бренді). У 1979 році на конкурсі в Голт-Мілі вино Torres Gran Coronas урожаю 1970 року посіло перше місце, залишивши позаду загальновизнаних грандів.

В Ізраїлі виноробне мистецтво пройшло крізь століття. Заглиблюючись в історію, можна згадати про те, що першою рослиною, яку посадив Ной в долині гори Арарат, була виноградна лоза. У новітній період найважливішим стимулом для виробництва тут прекрасного вина стало створення в 1906 році за фінансової підтримки Едмонда де Ротшильда «Кооперативу Товариства Великих Печер», відомого всьому світу як «Кармель». Сьогодні виноградники «Кармель», що тягнуться від Голанських висот до пустелі Негев дають 75 відсотків національного виробництва винограду в Ізраїлі.

В іудаїзмі, як у деяких інших релігіях, вино використовується для здійснення релігійних обрядів, і майже в кожній церемонії благословення відбувається через вино, тому єврейські особливо суворі канони в тому, що стосується його чистоти («кошерності»).

Гордістю США є найстаріший (існує вже понад 150 років) каліфорнійський виробник вина – компанія Paul Masson. На щорічних міжнародних винних фестивалях вона гідно конкурує з бордоськими, бургундськими і німецькими винами, Ось кілька недорогих (8 -12 доларів за пляшку) марок білого вина цієї компанії. Chablis відрізняється яскравим фруктовим ароматом. Це легке, м’яке напівсухе прекрасно гармонує з морепродуктами, телятиною і куркою. Rhine – ароматне солодкувате вино з фруктовим букетом, яке добре поєднується зі стравами з птиці і риби, а також з фруктами.

А в Греції є таке вино, якого немає більше ніде. Мова йде, звичайно, про рецину – найдавніше вино життя, що стало мало не символом Греції. Це сухе біле вино, віку не більше одного-двох років, міцністю 11,5 градуса, створене згідно з легендою самим Діонісом, володіє унікальною особливістю – сильним ароматом і присмаком смоли (стародавні елліни використовували для закупорювання амфор з вином соснові пробки, які для герметичності заливалися смолою). Сучасна технологія виготовлення рецини полягає в додаванні у вино смоли алепської пінії (не більше 10 грамів на літр). Рецинування вина дозволено тільки грецьким виноробам і тільки для вин з грецьких сортів винограду.

Рожеве рециноване вино в Греції носить назву кокінелі. Воно не має такого сильного, як рецина, смолистого запаху і смаку і зберігає характерні ознаки сухого червоного вина. Рецину подають до обіду (особливо добре йде під запечену баранину і оброблену рибу) у традиційних високих мідних гуртках охолодженою до 7-9 градусів. Рецина – вино на кожен день, вона цінується набагато нижче ординарних французьких та італійських вин, а в Греції коштує дешевше мінеральної води. Купуючи, вибирайте найбільш світле вино без занадто різкого запаху. У хорошої рецини чітко виражений смолистий аромат не повинен забивати власний букет виноградного вина. З інших грецьких вин можна відзначити червону суху деместику і темно-червоне, майже чорне мавродафне.

Завершуючи нашу прогулянку по винних підвалах різних країн світу, необхідно згадати, що самих захоплених компліментів заслуговують також вина Німеччини та Італії, Угорщини та Португалії, Алжиру та Аргентини. Але про вже іншого разу…

P. S. Звісно дуже класно пити гарне та якісне вино, але окрім цього у нього і можна інвестувати гроші, адже вартість пляшок деяких першокласних сортів вина тільки росте. І така інвестиція нічим не гірша ніж скажімо торгівля бінарними опціонами, як от на сайті Binomo Việt Nam.