дитя
Який прикорм є кращим – каша чи овочі ? Безумовно, корисним є той та інший. Рослинна їжа не є настільки калорійною, як злаковий прикорм у вигляді каші, дещо легше засвоюється, тому частіше починають з овочевого пюре. Такий порядок введення відповідає принципу «спочатку менш смачне, більш смачненьке на потім». Введете першим фруктовий (солодкий) сік – дитина не захоче їсти не солодкі прісні овочі. Окрім того, овочеві та фруктові пюре (вводяться після овочевих або одночасно) нормалізують роботу кишечника у дитини та добре підходять як перший прикорм дітям, що схильні до закрепів. Краще починати з овочів і тим діткам, що схильні до алергії. Для малюків, які погано набирають вагу краще вибрати кашу.

Отож, як і будь-який інший прикорм, овочеві пюре починають давати з 1-2 ч. л., поступово збільшуючи кількість та доводять її протягом 5-7 днів до рекомендованої за віком, замінюючи одне молочне годування на овочеве. Як бачимо, до кінця першого року життя дитини кількість овочевого пюре в раціоні повинна складати приблизно 200 г., хоча, звичайно, це все дуже індивідуально. В жодному випадку, не варто змушувати дитину з’їсти усе, що ви приготували та не давати надбавку, якщо дитині щось засмакувало.

пюре

Овочеві страви, як правило, мають невисоку калорійність. Наприклад, енергетична цінність 100 г. шпинату лише 18 ккал. Тому годувати дитину виключно овочевими пюре потрібно не довше 2-х тижнів, потім ці страви необхідно збагачувати та додавати до них високобілкові продукти – сир, м’ясо. Калорійність овочевої страви також підвищується з додаванням картоплі, тому в європейських рекомендаціях іноді овочевий прикорм так і називають «овочі + картопля», хоча добре відомо, що картопля також є овочем.

Найбільш часто в якості перших овочів педіатри рекомендують використовувати овочі з низькою алергенністю і не різким ніжним смаком, наприклад, кабачок, пастернак, цвітну капусту, капусту броколі, гарбуз, а потім картоплю, моркву, молодий зелений горошок тощо.

Для першого овочевого прикорму ідеально підходить пюре із пастернаку, гарбуза, кабачків із картоплею, шпинату з картоплею, а згодом вже комбіновані м’ясо-овочеві пюре. Це може бути гарбуз з рисом та куркою, морква з картоплею та куркою, овочеве пюре з рисом та індичкою, цвітна капуста та броколі з картоплею та яловичиною, тощо. Найголовніше правило – усе має бути свіжим та корисним для дитини.

постернак
пюре з постернаку

Чому саме пастернак ? Пюре із пастернаку дуже корисне і добре підходить для першого прикорму. Пастернак може використовуватись, як продукт, що підвищує апетит і має сприятливий вплив на травлення та засвоєння їжі. За концентрацією вуглеводів, що легко засвоюються в організмі, та інших поживних речовин пастернак займає одне з перших місць серед коренеплодів. Окрім цього, пастернак є придатним для дитини з високим ризиком харчової алергії. Він містить велику кількість вітаміну С, а також вітаміни В1 і В2. Пастернак стимулює діяльність залоз внутрішньої секреції, нормалізує обмін речовин, укріплює стінки капілярів. В пастернаці мало кальцію та натрію, проте він дуже багатий на калій, фосфор, сірку, кремній, хлор. Поживна цінність цього овоча не така велика, як у деяких інших коренеплодів, але дієтичні властивості пастернаку є досить високими. Багатий набір мінеральних речовин, особливо калію, робить пастернак дуже цінним для профілактики багатьох захворювань і правильного розвитку центральної нервової та серцево-судинної систем. Коренеплоди пастернаку мають специфічний аромат та солодкувато-пряний смак горіхів, який напевне сподобається вашому малюку.

гарбуз

Гарбуз також є смачним, поживним овочем для монохарчування починаючого завойовника дорослої кухні. Пюре із гарбуза відрізняється високим вмістом вуглеводів, вітаміну С, каротину, заліза, фосфору. Завдяки високому вмісту пектинових речовин та харчових волокон гарбуз стимулює роботу кишківника, вирішуючи проблему закрепів. Окрім цього, пектин сприяє засвоєнню інших харчових речовин, має хорошу сорбційну дію і, як пилосос, виводить із організму шкідливі речовини. Ці сорбційні якості є важливими навіть для профілактики та лікування алергії. Високий вміст каротину забезпечує дитині гостроту зору, добрий стан шкіри та волосся, недаремно його іноді називають «вітаміном краси». Вітамін А, який утворюється із каротину, приймає участь у процесах зростання малюка, тому його ще називають і «вітаміном росту». У дитячому харчуванні використовується гарбуз світлих сортів з низьким рівнем алергеності.

шпінат
шпінат

Пюре зі шпинату з картоплею. Крім звичайних, для кожної рослини білків, жирів, моно- і дисахаридів, крохмалу, клітковини, органічних кислот листки шпинату містять флавоноїди і дуже вдалий, збалансований самою природою, полівітамінний комплекс, в якому є провітамін А (каротиноїди), вітаміни груп В, С, Р, РР, Е, Н. Поряд з цими вітамінами в листі шпинату містяться практично всі необхідні людині макро- і мікроелементи. Різноманіття вітамінів та мінеральних речовин робить шпинат корисним зеленим овочем для людей будь-якого віку. Картопля, як і пшениця та рис, – один із основних продуктів у раціоні людини. У картоплі є крохмал, цукор, клітковина та вражаюча кількість вітамінів і мінералів. Ви, ймовірно, знаєте, що картопля, яка широко використовується у дитячому харчуванні, є одним із основних джерел вітаміну С. Але пам’ятайте, що вітамін С є досить нестійким, легко руйнується при нагріванні та тривалому зберіганні під впливом кисню.

На думку спеціалістів, пізнє введення м’ясного прикорму (після 8 місяців) підвищує ризик розвитку залізодефіцитної анемії у дітей першого року життя. Тому своєчасне введення м’ясних страв у раціон Вашого малюка є профілактикою анемії!

Наступною сходинкою раціону для підростаючого малюка є комбіновані м’ясо-овочеві пюре. Але про них у наступній статті.

Ось це відео покаже Вам та доповнить нашу статтю, як приготувати овочеві пюре за такими простими рецептами:

P. S. А ще на додачу до овочевого пюре вашому малюку також буде корисною здорова вегетаріанська їжа, яку можна придбати на сайті http://nektarnik.com.ua/.