тарілочка
М’ясо є незамінним компонентом у раціоні, завдяки своїй дуже високій харчовій цінності. Це основне джерело повноцінних тваринних білків, що містять всі необхідні амінокислоти, в тому числі «незамінні» (які не синтезуються в організмі). Малюк у перші два роки життя зростає дуже швидко, тому в цей період йому необхідний якісний «будівельний матеріал» для кісток та м’язів. Білок не накопичується в організмі, тому його запаси потрібно постійно поповнювати. А із 100 г. м’яса дитина отримує достатньо багато білка – аж 21 г.! Він також приймає участь у формуванні антитіл, що захищають дитину від інфекцій. Окрім цього, білок є складовою частиною багатьох гормонів та ферментів. Додамо, що в м’ясі є вітаміни групи В, кальцій, фосфор, а також всі необхідні мікроелементи.

Білок є необхідним для формування еритроцитів, сприяє підвищенню рівня гемоглобіну крові. Справа в тому, що всмоктування заліза з рослинних продуктів звичайно не перевищує 2-3%, а з м’ясних досягає 17-22%. Всмоктування заліза збільшується при одночасному прийомі овочів та м’яса (за рахунок поєднання вітаміну С із овочів та білка із м’яса).

Відповідно до сучасних рекомендацій, м’ясо в раціон дитини можна вводити з 6-7 місяців. При необхідності, деяким дітям, наприклад, тим, що належать до групи ризику по розвитку алергії, а особливо малюкам із не сприйняттям білків коров’ячого молока, лікар може порекомендувати більш раннє введення м’яса – з 5 місяців. Як і будь-який інший новий продукт, м’ясо вводять в раціон дитини поступово, починаючи з 1 чайної ложки гомогенізованого пюре, змішавши його зі звичною для дитини стравою, наприклад, з овочами.

Поступово кількість м’яса збільшують до 30 г. на добу. З 8 місяців можна давати дитині 50 г. м’ясного пюре в день, з 10 місяців – 50-60 г. на добу. Починати необхідно з яловичини, телятини чи м’яса птиці (курки, індички). Пізніше можна пропонувати інші види м’яса (свинину, конину, м’ясо ягнятка), а також змішувати декілька видів м’яса. Страви з вмістом субпродуктів рекомендуються дітям з 8 місяців життя.

тефтельки

М’ясо-овочеві продукти промислового виробництва диференціюють за віком, за видом м’яса та за ступенем подрібнення (враховуючи поступовий розвиток шлунково-кишкового тракту у дітей першого року життя та етапи прорізування зубів) гомогенізовані страви – з 6 місяців, пюреподібні страви – з 8 місяців, крупноподрібнені страви – з 9-12 місяців. Яким же видам м’ясо-овочевих пюре віддати перевагу? Малюку, який вже познайомився з гарбузом, запропонуйте пюре із гарбуза з рисом та курчам.

Корисні властивості гарбуза та рису поєднуються з високою харчовою цінністю м’яса курчати. М’ясо курчати використовується для першого знайомства з м’ясним продуктом завдяки тому, що воно легке до засвоювання і має меншу алергенність. Якщо дитина ще не пробувала кашку, то тут вона вперше зустрічається зі злаковими компонентами – рисом. Цей злак надає пюре ніжну консистенцію та дієтичні властивості новій страві.

Овочеве пюре – морква з картоплею та курчам є важливим джерелом вуглеводів і достатньо калорійне. Морква ціниться за високий вміст бета-каротину, який перетворюється в організмі у вітамін А, що має антиоксидантну дію. Вітамін А є необхідним для підтримання гостроти зору, росту, захисту дитини від інфекцій та впливу шкідливих факторів навколишнього середовища. Варто пам’ятати, що присутній в моркві каротин, засвоюється значно краще, якщо морква заправлена олією, що й робиться при виготовлені дитячого пюре.

Морква є багатою на пектин та клітковину, які сприяють легшому випорожненню кишківника, мають бактерицидні властивості, позитивно впливають на роботу жовчного міхура. Морква багата на марганець, що сприяє накопиченню в печінці глікогену – енергетичного запасу організму, тому в першу чергу необхідний дітям з дефіцитом маси тіла. А за вмістом фітонцидів – речовин, що згубно діють на патогенну мікрофлору, морква не поступається цибулі та часнику. Високий вміст мінеральних солей та вітаміну С також роблять моркву біологічно цінним продуктом. Вміст заліза (всмоктування якого покращує вітамін С) забезпечує профілактику анемії, а калію – нормальне функціонування серцевого м’язу. Смак, запах та корисні властивості страви підсилюються використанням прянощів – зелені петрушки та базиліку.

Пюре цвітна капуста, броколі з картоплею та яловичиною. Цвітна капуста містить ніжну рослинну клітковину, є багатою на макро- та мікроелементи: калій, фосфор, залізо, кобальт, магній, йод, атакож вітамінами С, групи B, Е, РР. Капуста броколі – один з найкорисніших овочів, справжня скарбниця вітамінів та мінералів. Окрім високого вмісту вітаміну C, фолієвої кислоти, калію, бета-каротину та клітковини, броколі містить антиоксиданти та інші речовини, що знижують ризик виникнення серцево-судинних та онкологічних захворювань. Попри всі ці переваги броколі та цвітна капуста смачні, бо містять білки, які наближені за харчовою цінністю до тваринних.

P. S. А ще поруч із правильним харчуванням вашого малюка вельми важливо забезпечити його всіма необхідними речами, гарною та зручною коляскою, (скажімо марки quiny) та теплим і не менш зручним одягом.